حمایت و توسعه صنایع کوچک باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد | لزوم همسویی با نیاز بازار
حمایت و توسعه صنایع کوچک باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد | لزوم همسویی با نیاز بازار

خزرفوری:مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان گفت: تغییر سریع و گسترده فناوری تولید در دهه‌های اخیر، لزوم همسویی با نیاز بازارهای مصرف و فاصله‌گرفتن از تولید انبوه در صنایع بزرگ و گرایش به سمت تولیدِ انعطاف‌پذیر، از لازمه‌های بنیادین برای راه اندازی و حمایت از صنایع کوچک و متوسط است.

به گزارش خزرفوری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مهدی محبوبی حسن کیاده، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان با سفر به شهرستان مرزی آستارا، ضمن بازدید از شهرک صنعتی این شهرستان با طنی چند از صنعتگران دیدار و گفتگو کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گیلان گفت: تغییر سریع و گسترده فناوری تولید در دهه‌های اخیر، لزوم همسویی با نیاز بازارهای مصرف و فاصله‌گرفتن از تولید انبوه در صنایع بزرگ و گرایش به سمت تولیدِ انعطاف‌پذیر، از لازمه‌های بنیادین برای راه اندازی و حمایت از صنایع کوچک و متوسط است.

وی خاطر نشان کرد: صنایع کوچک و متوسط در راستای تعامل با صنایع بزرگ و مادر و در قالب یک زنجیره تولید مکمل نیازهای صنعتی کشور هستند و از آنجا که بهره‌وری در صنایع کوچک بیشتر از صنایع متوسط و در صنایع متوسط نیز بیشتر از صنایع بزرگ است، بنابراین حمایت و توسعه آن‌ها باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

محبوبی ضمن تشکر از زحمات و پیگیری‌های مسئولین استانی و شهرستانی، با اشاره بر لزوم حمایت و توسعه صنایع کوچک، بر تکمیل زیرساخت‌ها برای استقرار صنایع کوچک و متوسط تأکید کرد و گفت: حمایت از تشکیل خوشه‌های صنعتی، مشارکت و همراهی در راه اندازی واحدهای راکد صنعتی، حمایت از صادرات با تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی تجاری و صادراتی و راه اندازی فن بازارهای منطقه ای، از راهکارهای حمایت گسترده از صنایع کوچک و متوسط است.

رییس هیات مدیره شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر افزایش آگاهی مصرف کنندگان و تغییرات مستمر سلایق و خواسته‌های مشتریان و مصرف کنندگان، موجب تغییرات مستمر در ساختار تولید شده و از آنجا که صنایع بزرگ به دلایل ساختاری، انعطاف لازم در جوابگویی به نیاز تنوعی بازار مصرف را ندارند، زمینه رشد صنایع کوچک بیش از پیش فراهم شده است.

گفتنی است شهرک صنعتی آستارا با دارا بودن ۲۰ هکتار مساحت، که از این میزان ۱۴ هکتار زمین صنعتی است که تاکنون بیش از ۱۱ هکتار عرصه صنعتی به سرمایه گذاران صنایع کوچک و متوسط واگذار شده است.

هم اکنون با بهره برداری از ۲۸ واحد از مجموع ۵۵ واحد صنعتی مستقر در این شهرک، برای ۱۷۳ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

شایان ذکر است شهرک صنعتی آستارا، دارای امکانات زیرساختی شامل جمع آوری و هدایت آبهای سطحی، اجرای خطوط ۲۰ کیلو ولت برق داخلی شهرک، شبکه روشنایی داخلی، تأمین آب و شبکه آب‌های داخلی، احداث منابع آب زمینی و هوایی، تأمین گاز، مخابرات، جمع آوری فاضلاب و شبکه معابر و محوطه‌سازی و فضای سبز و خطوط فیبر نوری مخابرات است.