قهر مردم گیلان با شبکه باران
قهر مردم گیلان با شبکه باران

خزرفوری: وقتی فردی غیربومی مدیر شبکه باران است

به گزارش خزرفوری به نقل ازحکایت گیلان | چندسالیست که شبکه تلویزیونی باران به خود لقب شبکه فرهنگ و طبیعت داده است. شبکه ای که در چند سال گذشته نه تنها ثابت کرده شناخت زیادی از فرهنگ و آداب و رسوم مردمان استان گیلان ندارد بلکه با تولید آثار بی ارزش و فکاهی های بی محتوا داد مردم گیلان را هم درآورده است.

روزگاری نه چندان دور شبکه باران ، بینندگان پروپاقرصی نه فقط در گیلان که در سطح ملی و بین المللی داشت اما در سالهای اخیر ، مدیران این شبکه تیشه به ریشه اش زدن و با بی تدبیری باعث ریزش شدید مخاطبانش شده اند.

گیلانی ها از دو دهه پیش، سریال ها ، فیلم های تلویزیونی و برنامه های پرمخاطبی را از شبکه باران دیده اند. سریال هایی که با حضور بازیگران توانمند و طناز گیلانی تولید می شد و خیلی ها را در ساعات پخشش، پای گیرنده های تلویزیونی می نشاند اما در چند سال گذشته گویا مردم استان باران خیز گیلان با شبکه باران قهر کرده اند و ترجیح می دهند زیبایی ها و آداب و رسوم استانشان را در فضای مجازی دنبال کنند.

مدیران شبکه باران در چند سال اخیر بارها و بارها ثابت کرده اند توجهی به نیاز مخاطبان و  خلق آثار جدید ندارند و سریال های اخیرشان نیز با اشکالات جدی محتوایی و ساختاری در بخش های نویسندگی ، بازیگری و کارگردانی روبروست به گونه ای که بسیاری از هنرمندان و گروه ها در فضای مجازی اعتراضشان را به مسخرگی این سریال ها ابراز کرده اند.

برای شبکه باران رسول حقدوست یک نعمت است ، زیرا با برنامه های کوتاه اما جذابش همچنان مخاطب پسند به کار خود ادامه می دهد و یک تنه جور بی تدبیری مدیران این شبکه را بر دوش می کشد.

برای اطلاع بهتر شما از مشکلات عدیده شبکه باران ، کافیست صبح ها پس از بیدار شدن از خواب ، سراغ تلویزیون بروید و شبکه باران را برای دیدن انتخاب کنید تا متوجه شوید عمده برنامه های این شبکه دست ۲ تا ۳ مجری بیشتر نیست و آنها تقریبا در تمامی برنامه ها حضوری کوتاه یا بلند دارند. 

به عنوان مثال یک مجری آقا یا خانم بلافاصله پس از یک برنامه زنده در یک برنامه ضبطی دیگر حضور دارد و ممکن است شما در یک شب یک مجری را حداقل در ۳ یا ۴ برنامه ببینید.

البته در این میان برخی مجریان نیز به دلیل انتخاب نامناسب ، اضافه وزن  و یا پوشیدن لباس های محلی به زور در قاب تلویزیون جا شده و معلومست تصویربرداران و عوامل صحنه باید برای نشان دادن آنها در تلویزیون از تمام دانسته ها و ندانسته های علمی شان استفاده کنند .ضمنا اگر دیدید مجری یک برنامه بصورت نصفه در قاب تلویزیون قراردارد لطفا به گیرنده های خود دست نزدید مشکل از جای دیگریست.

تلاش برای استفاده اجباری از گویش گیلکی در تلویزیون برای مجریانی که معلومست شبانه روزشان را با زبان فارسی صحبت میکنند آنچنان دشوارست که گاه کلمات و جملات کاملا فارسی و یا تلفیقی از فارسی و نئوگیلکی خطاب می شود و گاها مخاطب نمی داند این جمله گیلکی بود یا فارسی یا تلفیقی ، یا اصلا معنای آن چه بود؟!

گویی تکرار در شبکه باران به عادت سالهای اخیر مدیران و مجریان این شبکه تبدیل شده و گاهی برخی مجریان فنون اولیه اجرا را نمی دانند.

دکور برنامه های این شبکه هم سالهاست تغییر آنچنانی نکرده و تمامی برنامه های مناسبتی و شبانه با یک دکور اجرا می شود و به عنوان مثال دکور برنامه ای همچون خانه مهر سالهاست در یک لوکیشن با همان اجزا استفاده شده و بعضا نخ نما شده است.

گیلان از دیرباز مهد هنرمندان و مجریان ارزشمندی در عرصه های تئاتر ، تلویزیون و سینما بوده و قطعا بسیاری از جوانان امروز نیز استعدادهای فراوانی در این زمینه دارند اما در سایه غفلت و ناکارآمدی مدیران شبکه باران نه نسل دیروز و نه نسل امروز راهی به رسانه ملی نداشته و یا در گوشه ای در انزوا بسر می برند.

عدم وجود نظارت کافی و محتوایی تولیدات شبکه باران بارها و بارها باعث سوتی و گاف های متعددی توسط عوامل تولید و یا مجریانش شده و بخشی از فضای مجازی گیلان در سالهای اخیر هم به انتشار این سوتی ها پرداخته است.

اگر بخواهیم با عینک خوش بینی به برخی برنامه ها و تولیدات شبکه باران نگاه کنیم معلومست بخشی از تولیدات بی کیفیت این شبکه باران بشدت دست به گریبان مشکلات بودجه ای سازمان صداوسیما شده و عوامل و بویژه تهیه کنندگان این برنامه ها به سوی تولیدات رفع تکلیفی رفته و هیچ ایده جذابی برای برنامه هایشان ندارند.

برخی برنامه ها نیز کپی از برنامه های شبکه های سراسریست ، البته باکیفیتی بسیار پایین تر

در کنار همه این مشکلات قابل توجه گیلانی ها که مدیر شبکه باران اصلا گیلانی نیست و از یک استان مرکزی به اینجا آمده و حتی لهجه گیلکی را بخوبی نمی شناسد.

ناکارآمدی مدیران شبکه باران به جایی رسیده که برخی ها در فضای مجازی به جای استفاده از شبکه باران به آن لقب شبکه ناودان و یا چکه داده اند و مدیرکل صداوسیمای مرکز گیلان هم به رغم انتقادهای فراوان مردم ، معلومست یا زورش به مدیرانش نمی رسد یا بی توجه به نیازهای مخاطبان راه دیگری را پیش گرفته است.

مردم سرزمین گیلان که فرهنگ و هنر در خونشان جاریست سالهاست سراغ شبکه باران نمی روند و عطای دیدن تصاویر زیبای زیبای شهر و دیارشان در تلویوزیون را به لقایش بخشیده اند. 

اینکه مدیران شبکه باران در سالهای اخیر چه بلایی سر این شبکه پرمخاطب آورده اند سوالیست که مردم گیلان از مدیران رسانه ملی دارند ، سوالی اکه البته بی پاسخ مانده و احتمالا مدیران صداوسیمای مرکز گیلان نیز ترجیح می دهند پاسخی بدان ندهند.

با این اوصاف در اینده ای نزدیک شبکه باران هم به همت مدیرانش به شبکه بی باران تبدیل خواهد شد.