خشک شدن تالاب سیاه درویشان صومعه سرا
خشک شدن تالاب سیاه درویشان صومعه سرا

خزرفوری:از خشک شدن زمین های کشاورزی تا پیاده روی در وسط رودخانه؛

به گزارش خزرفوری به نقل از حکایت گیلان | محمد صالح زاده: تالاب سیاه درویشان صومعه سرا که تا همین چند سال قبل بیش از ۳ متر عمق داشته ، به سرعت مسیر خشک شدن را می پیماید. حتی دیگر نمیتوان از این تالاب با عنوان یک استخر کوچک یاد نمود. در روزهای گذشته خبر خشکسالی بیش از ۱۰۰ هکتار زمین کشاورزی در سیاه درویشان حاکی از خسارت فراوان کشاورزان در این منطقه است.

در چند سال اخیر ساکنین بومی این روستا ، فعالین و متخصصین محیط زیست از خشک شدن این تالاب هشدار داده بودند. آن زمان هنوز قایق های موتوری میتوانستند از این رودخانه استفاده نموده و گردشگران را به تالاب انزلی برسانند.سالهای اخیر در فصول گرم سال در برخی از نقاط مسیر رودخانه به دلیل کاهش شدید عمق آب ، قایق ها به گل می نشستند ، اما این روزها دیگر قایقی در رودخانه مشاهده نمیکنیم و فقط نظاره گر پیاده هایی هستیم که در وسط رودخانه قدم می زنند.

سیاه درویشان ؛ روستایی از توابع بخش تولم شهرستان صومعه سرا در استان گیلان واقع شده است. این روستا در جوار روستاهای ارکه، نرگستان و آبادی شیخ محله قرار گرفته است. سیاه درویشان در دهستان هندخاله قرار گرفته و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۷۶۶ نفر (۲۵۷ خانوار) بوده است.

تالاب سیاه درویشان که در برخی منابع از آن به نام (مرداب سیاه درویشان) یاد میشود از جمله جاهای دیدنی شهرستان صومعه سرا و روستای سیاه درویشان است. که جز زیباترین تالاب‌های خاورمیانه محسوب می‌شود و گونه‌های جانوری و گیاهی باارزشی دارد. از این تالاب تا مرداب انزلی بزرگترین تالاب بین المللی آسیا تنها ۳۰ کیلومتر فاصله است! در سالهای اخیر مسافرین و گردشگران زیادی از این تالاب با استفاده از قایق های سواری به مرداب انزلی می رفتند.

سیاه درویشان پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر دارد ، از جمله تفریحات در تالاب سیاه درویشان میتوان به قایق سواری ، ماهی گیری ، پرنده نگری اشاره داشت. و همچنین به دلیل گستردگی پوشش گیاهی در این روستا میتواند نقش ایستگاه پژوهشی برای دانشجویان و علاقه مندان زیست محیطی را ایفا نماید.