خشکسالی بی سابقه سال جاری/ لزوم توزیع عادلانه آب کشاورزی
خشکسالی بی سابقه سال جاری/ لزوم توزیع عادلانه آب کشاورزی

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری گیلان، با ی بان اینکه امسال با خشکسالی شدیدی رو به رو هستیم که در ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، گفت: همکاران آب منطقه ای استان شبانه روزی از شبکه های آبیاری بازدید می کنند تا آب عادلانه توزیع شود.

خزرفوری به نقل از ایسنا نوشت :مهران محمدحسن زاده، با اشاره به اقدامات انجام شده جهت رفع تشنگی نقطه ای برخی از شالیزارهای گیلان، اظهار کرد: امسال با خشکسالی شدیدی رو به رو هستیم که در ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه هم در داخل و هم در خارج شبکه آبیاری سد سفیدرود برنامه نوبت بندی را اجرایی کردیم، افزود: این نوبت بندی برای کشاورزان سختی هایی را به وجود آورده، اما با تعامل سازنده می توانیم مشکلات را به حداقل برسانیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی گیلان در گفت وگوی ویژه خبری باران، با اشاره به سرمایه گذاری شرکت آب منطقه ای برای احداث ایستگاه های پمپاژ، گفت: در حال حاضر در شرق گیلان رودخانه لنگرود با کاهش شدید سطح آب مواجه شده و لذا کشاورزان مشکلاتی دارد، اما با برنامه ریزی انجام شده به زودی مشکل حل می شود.

محمدحسن زاده، با بیان اینکه هم اکنون آب منطقه شرق گیلان برقرار شده و لذا زه آب ها وارد رودخانه لنگرود می شود، گفت: از مسیر رودخانه و کانال مشکل کم آبی شالیزارهای لنگرود را حل خواهیم کرد.

وی غرب گیلان را نیز دارای آب دانست و ادامه داد: به دلیل کاهش سطح آب تالاب انزلی امکان فعالیت مستمر ایستگاه پمپاژ منطقه غرب وجود ندارد و لذا طی روزهای آینده با لایروبی دو کیلومتری توسط شناور آب بیشتری به سوپاپ های ایستگاه پمپاژ می رسد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی گیلان، با بیان اینکه همکاران آب منطقه  استان شبانه روزی از شبکه های آبیاری بازدید می کنند تا آب عادلانه توزیع شود، یادآور شد: کشاورزان در صورت مشاهده افراد سودجو که قصد برای برقراری آب کانال درخواست وجه می کنند، به ادارات آب اطلاع دهند.