آبیاری ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی با شیرابه زباله‌های سراوان
آبیاری ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی با شیرابه زباله‌های سراوان

خزرفوری:عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس گفت: بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ما با شیرابه زباله‌های سراوان رشت آبیاری می‌شود.

به گزارش خزرفوری محمدرضا احمدی سنگری در جلسه شورای اداری گیلان گفت: حجم زیادی از آلودگی‌ها، پساب صنعتی و شیرابه‌های سراوان رشت وارد مزارع کشاورزی می‌شود.

به گفته او، بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان گیلان با شیرابه آلوده زباله‌های سراوان آبیاری می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: دیگر پروژه‌های مربوط به مدیریت پسماند از جمله کودآلی بایستی با جدیت پیگیری و اجرا شود.

آقای احمدی گفت: ظرفیت تصفیه‌خانه سراوان باید افزایش یابد و مباحث مربوط به رودخانه‌های گوهرود و زرجوب نیز به سرنجام برسد.

منطقه سراوان در ۱۷ کیلومتری رشت در جوار جنگل‌های هیرکانی نزدیک به ۴ دهه میزبان دپو و دفن زباله این شهر و چند شهرستان دیگر است.

محمدرضا احمدی سنگری

آخرین وضعیت ساماندهی پسماند در سراوان رشت

شهردار رشت نیز گفت: شهرداری با پیگیری و دستور استاندار گیلان، جبهه بالای مدخل سراوان را در بازه زمانی ۴۵ روزه پوشاند و قرار شد تصفیه‌خانه موجود در آن مکان که از گذشته احداث شده اورهال شود که در حال انجام است.

به گفته سید امیرحسین علوی، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت این تصفیه‌خانه در دستور کار است.

احداث حوضچه‌های شیرابه در این طرح پیش‌بینی شده است و چنانچه این تصفیه‌خانه ظرفیت آن حجم از شیرابه را نداشته باشد، تصفیه‌خانه جدید در آن مکان احداث می‌شود.

او از بازسازی کارخانه کود آلی خبر داد و گفت: این واحد به مدار تصفیه اضافه خواهد شد.

جلسه شورای اداری گیلان

شهردار رشت می‌گوید: برای تکمیل زنجیره مدیریت پسماند نیاز مبرم به تکمیل زباله‌سوز و اعتبارات احداث زباله‌سوز داریم که امیدواریم سرعت پیدا کند.