گیلان جزو پنج استان برتر ورزشکاران سازمان یافته کشور
گیلان جزو پنج استان برتر ورزشکاران سازمان یافته کشور

گیلان از دیرباز یکی از قطب‌های برتر ورزش کشور است و همواره ورزشکاران آن در رشته‌های ورزشی مختلف به خصوص قایقرانی، ورزش‌های رزمی، شطرنج، فوتبال و غیره حضور چشمگیر و موثری داشته و دارد.

به گزارش خزرفوری و به نقل از ایرنا، این استان از لحاظ آمار ورزشکاران سازمان یافته نیز همیشه جزو صدرنشینان در کشور محسوب می‌شود و هم‌اینک نیز با داشتن حدود یکصد هزار ورزشکار سازمان یافته، جزو پنج استان برتر کشور به شمار می‌رود.

با این وجود این ورزشکاران در هر ۲ بخش همگانی و قهرمانی فعالیت گسترده‌ای داشته و علاوه بر حضور در جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف در حوزه همگانی در بخش قهرمانی نیز مدال‌ها و عناوین مختلفی را برای گیلان و میهن اسلامی به ارمغان می‌آورند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان نیز در این خصوص در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طی امسال بیش از یکصد ورزشکار از استان گیلان در اردوهای تیم ملی حضور یافتند که بیش از ۴۰ ورزشکار نیز موفق به کسب مدال شدند.

جهانبخش آرمان افزود: از عناون و مدال‌های مهم کسب شده توسط ورزشکاران گیلانی می‌توان به کسب سه مدال طلای توسط بهمن بختیار و  ۲ مدال نقره سامان رضی در مسابقات وزنه‌برداری قدرتی پارا آسیایی و کسب مدال برنز توسط کامران رضایی نژاد در مسابقات المپیک ناشنوایان جهان در برزیل اشاره کرد.

وی گفت: همچنین کسب مدال نقره سجاد پورحسینی در رشته تیراندازی با تپانچه قهرمانی جهان در برزیل، کسب مدال طلای جام بین‌المللی کشتی تختی توسط امیررضا معصومی، کسب مدال نقره رقابت‌های کشتی جام ساساری ایتالیا توسط مهدی احدی و کسب مدال برنز مسابقات شمشیربازی قهرمانی آسیا در کره جنویبی توسط محمد رهبری از دیگر مقام‌های مهم ورزشکاران گیلانی طی سال‌جاری است.

گیلان جزو پنج استان برتر ورزشکاران سازمان یافته کشور

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان ادامه داد: تصاحب مدال طلای مسابقات پاراتکواندو جام ریاست فدراسیون جهانی توسط مهدی پوررهنما، کسب مقام نخست مسابقات شطرنج جام پهلوان ترکمنستان توسط سیدخلیل موسوی و کسب ۲ مدال طلای رقابتهای قایقرانی آبهای آرام آسیا توسط  علی آقامیزایی دگیر عناوین ارزشمند کسب شده توسط ورزشکاران گیلانی است.

درخشش ورزشکاران گیلانی در بازیهای همبستگی اسلامی

آرمان به درخشش ورزشکاران گیلانی در مسابقات ورزشی همبستگی اسلامی نیز اشاره و بیان کرد: در این دوره از مسابقات که با حضور چهار هزار و ۲۰۰ ورزشکار زن و مرد در ۲۰ رشته ورزشی از ۱۸ تا ۲۷ مرداد در شهر قونیه ترکیه برگزار شد، پنج ورزشکار از استان گیلان در کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.

وی اضافه کرد: محمد رهبری و فائزه رفیعی در رشته شمشیربازی، علی رمضانی و الهه پورصالح به همراه تیم های ملی والیبال آقایان و بانوان و سارا بهمنیار در رشته کاراته، ورزشکاران گیلانی حاضر در بازی های همبستگی اسلامی بودند که این ورزشکاران با درخشش خود موفق به کسب ۲ مدال طلا، یک مدال نقره و ۲ مدال برنز شدند.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان خاطرنشان کرد: محمد رهبری ملی پوش شایسته گیلانی رشته شمشیربازی که سابقه حضور در مسابقات المپیک را نیز دارد در این دوره درخشش بسیار خوبی داشت و با کسب مدال طلای تیمی و برنز انفرادی در اسلحه سابر موفق‌ترین ورزشکار گیلانی در این بازی ها بود.

آرمان افزود: علی رمضانی که طی چند سال اخیر همواره به عضویت تیم ملی والیبال درآمده و به همراه تیم ملی در لیگ جهانی نیز حضور داشت، در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی به همراه تیم ملی والیبال درخشید و مقام قهرمانی و مدال طلای این مسابقات را کسب کرد.

وی ادامه داد: الهه پورصالح دیگر ورزشکار شایسته گیلانی حاضر در چهارمین دوره مسابقات همبستگی اسلامی نیز به همراه تیم ملی والیبال بانوان ایران درخشش بسیار خوبی داشت و با کسب مدال نقره پس از ۵۶ سال یک افتخار تاریخی را نصیب ورزش کشور کرد.

گیلان جزو پنج استان برتر ورزشکاران سازمان یافته کشور

مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان بیان کرد: سارا بهمنیار کاراته کار ملی پوش گیلانی که یکی از ورزشکاران حاضر در المپیک نیز بود در بازی های همبستگی اسلامی نیز حضور یافت و در وزن منهای ۵۰ کیلوگرم یک مدال برنز را در این وزن و در رشته کاراته به ارمغان آورد.

بانوان گیلانی پرتلاش و موفق در بخش ورزش 

وی با اشاره به اینکه سه نفر از پنج ورزشگار گیلانی از بانوان بودند، گفت: این تعداد، رقم  بسیار ارزشمندی برای حوزه ورزش بانوان استان است و امیدواریم شاهد حضور بیشتر بانوان ورزشکار گیلانی در میادین مختلف ملی و بین‌المللی باشیم.

وی اضافه کرد: البته از یکصد هزار ورزشکار سازمان یافته، حدود ۳۵ هزار ورزشکار را بانوان تشکیل می‌دهند که این ورزشکاران علاوه بر درخشش در مسابقات ورزشی کشورهای همبستگی اسلامی، موفق به کسب هفت مدال طلا، پنج مدال نقره و ۲ مدال برنز دیگر نیز در مسابقات بین‌المللی طی سالجاری شدند.

آرمان در خاتمه بیان کرد: به هرحال تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا تعداد بیشتری از اقشار مختلف مردم گیلان در امر ورزش فعالیت داشته تا در هر ۲ بخش همگانی و قهرمانی شاهد روند رو به رشد ورزشکاران گیلانی در سطوح مختلف باشیم.