برپایی همایش استانی اربعین حسینی در دادگستری گیلان
برپایی همایش استانی اربعین حسینی در دادگستری گیلان

رییس شورای قضایی گیلان: باید با حسین بن علی (ع) همراه باشیم و با او پیوند برقرار کنیم.

خزرفوری : حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی امروز در همایش استانی اربعین در دادگستری گیلان با تسلیت ایام اربعین حسینی ، گفت: شهید مطهری اربعین را پیوند انسان با شهدا و سالار شهیدان می‌داند و ما زمانی به اربعین می‌رسیم که این پیوند را در زندگی برقرار کنیم.

وی نخستین گونه این پیوند را پیوند ظاهری عنوان کرد و افزود: نامگذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها، نصب بنر‌ها و پرده‌های تسلیت ایام عزاداری، برگزاری مراسم گرامیداشت و روضه امام حسین (ع) از مصادیق این نوع پیوند است.

رییس دادگستری گیلان دومین گونه پیوند را اشک ریختن به یاد شهدای کربلا دانست و گفت: اشک ریختن بر مظلومیت خاندان پیامبر پیوند و ارتباط انسان را با آنان مستحکم می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی با بیان اینکه سومین مرتبه این پیوند ، پیوند سیاسی است ، افزود: حرکت امام حسین علیه السلام از ابتدا تا شهادت و موضع گیری‌های هوشمند زینب کبری سلام الله علی‌ها بیانگر این شعار عاشورایی حسین بن علی علیه السلام است که «الموت أولی من رکوب العار» مرگ با عزت برتر از زندگی با ذلت است. 

وی با اشاره به تکمیل این پیوند با ایجاد ارتباط روحی و معنوی با امام حسن (ع) ، گفت: اگر این ارتباط روحانی بین ما و حضرت سید الشهدا علیه السلام برقرار شود ندای «لبیک یا داعی الله» از عمق جان انسان برمی خیزد، با شهدا همراه شده و بر مصائب کربلا اشک می‌ریزد.

رییس کل دادگستری گیلان گفت: اگر می‌خواهیم با حسین بن علی علیه السلام همراه باشیم باید معیار‌ها و ملاک‌هایی را رعایت و از گناه و خطا و بی عدالتی دوری کنیم.