صنایع دستی گیلان در راستای توانمندسازی زندانیان
صنایع دستی گیلان در راستای توانمندسازی زندانیان

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی هنرهای سنتی و صنایع دستی برای توانمند سازی و مهارت افزایی زندانیان در استان افزایش یافته است.

خزرفوری به نقل از ایرنا : حمیدرضا آذر پور روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود : طی شش ماهه امسال بیش از ۲۵۰ نفر از زندانیان استان در رشته‌های مختلف صنایع دستی از جمله حصیربافی، خراطی، معرق، گلیم بافی و چرم کسب آموزش کرده و برای آنان گواهی مهارت صادر شده است.
وی عنوان کرد: دوره های آموزشی یاد شده با همکاری اداره‌ کل زندان‌های استان در راستای حمایت از زندانیان به منظور توانمندسازی، توسعه و افزایش تولید محصولات صنایع‌دستی در زندان‌های گیلان برگزار می شود.
سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان افزود: این دوره‌های آموزشی توسط استادکاران مجرب و شاخص صنایع دستی استان تحت نظارت این معاونت برگزار و برای شرکت کنندگان در این کارگاه‌ها گواهی مهارت نیز صادر می شود.
آذرپور بیان کرد: آموزش رشته های صنایع دستی به زندانیان گیلان در قالب اجرای تفاهم نامه همکاری میان ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی و در کارگاه‌های تجهیز شده ارائه شد.
وی تاکید کرد: حضور زندانیان در این دوره ها می تواند زمینه ساز درآمدزایی و اشتغالزایی آنان در دوره پس از زندان باشد لذا درصدد هستیم دوره‌های تخصصی بیشتری برای زندانیان سطح استان با همکاری این شرکت و اداره کل زندان‌های استان برگزار کنیم.
هنرمندان صنایع دستی گیلان در حدود ۴۲ رشته مختلف تولید محصولات هنرهای سنتی گیلان مشغول به فعالیت هستند و هفت شهر و روستای استان نیز با برندهای ملی و جهانی به عنوان شهر و روستاهای صنایع‌دستی معرفی شده‌اند.