برگزاری جشن مردمی نیمه شعبان در رشت
برگزاری جشن مردمی نیمه شعبان در رشت

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان، از برگزاری جشن بزرگ نیمه شعبان در میدان شهدای ذهاب رشت با حضور و مشارکت اصناف و هیئت های مذهبی خبر داد و یادآور شد: این جشن به شکل مردمی برگزار می شود و اصناف در غرفه ها و ایستگاه های صلواتی اقدام به پذیرایی از مردم می کنند.

به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری

خزرفوری : حجت الاسلام والمسلمین سعید مهدوی امروز در نشست خبری برنامه های نیمه شعبان در استان گیلان، ضمن گرامیداشت ولادت منجیان بشریت در این ماه عظیم، اظهار کرد: ماه پر خیر و برکت و مغفرت شعبان زمینه ساز بهره مندی پرنشاط از معنویت و روحانیت ماه رمضان است.

وی سرور و معنویت فردی و اجتماعی اعیاد شعبانیه را فرصتی برای همه انسان ها به ویژه مسلمانان و شیعیان دانست و افزود: به بهانه اظهار عشق و ارادت به موالید نورانی ماه شعبان، به سمت و سوی سیره الهی و انسانی ائمه اطهار(ع) سوق پیدا می کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه میلاد امام حسین(ع) ما را به سمت عبودیت خدا و حیرت و آزادگی و پاسداری از ارزش های الهی و انسانی سوق می دهد، عنوان کرد: تعظیم میلاد امام زین العابدین(ع) نیز ما را به مقام تقرب الی الله هدایت می کند.

حجت الاسلام مهدوی با اشاره به ولادت حضرت اباالفضل العباس(ع) در ماه شعبان، گفت: توجه به این مولود گرامی نیز ما را به ریشه فضائل اخلاقی در تبعیت محض از ولایت انسان کامل جهت دهی خواهد کرد.

وی نیمه شعبان را مصادف با میلاد منجی عالم بشریت و پناه مستضعفین جهان دانست و متذکر شد: حضرت بقیه الله(عج) نجات دهنده بشریت گرفتار در ظلم و گناه و تبعیض بوده و امید به حرکت برای نجات را در نهاد انسان ها شکوفا می کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان احیای شب نیمه شعبان را از تاکیدات علما و بزرگان شیعه دانست و اضافه کرد: اساسا ذکر و عبادت یک نشاط اصیل، واقعی و درونی را در بشر سامان می دهد و لذا سازمان تبلیغات اسلامی استان گیلان اقدام به همکاری با مساجد و محافل و تشکل ها و هیئت های مذهبی جهت برگزاری جشن های نیمه شعبان می کند.

وی با اشاره به برگزاری خودجوش جشن های شعبانیه در جای جای استان، تصریح کرد: مجموعه های مذهبی به مناسبت نیمه شعبان برنامه های متعددی در قالب های مختلف از جمله ایستگاه صلواتی و پخت غذا و توزیع نذورات و جشن های خیابانی و کاروان های شادی آفرین و مراسم خانگی و چراغانی و آذین بندی محلات و… را در دستور کار دارند.

حجت الاسلام مهدوی با بیان اینکه تاکنون ۸۰ مسجد و حسینیه در سطح شهرها و روستاهای گیلان آماده برگزاری مراسم احیای شب نیمه شعبان هستند، گفت: در ایام کرونا شاهد نهادینه شدن فرهنگ مواسات و دستگیری بودیم و لذا یکی از زیباترین بزرگداشت های شعبانیه به ویژه نیمه شعبان، ارائه خدمات نذری به انحای مختلف توسط مردم مومن و تشکل های مذهبی مردمی است.

وی با اشاره به برگزاری پویش «خیرات نان؛ نذر ظهور امام زمان(عج)» در گیلان طی سه سال گذشته، خاطرنشان کرد: بسیاری از نانوایی ها توسط مردم و تشکل های مذهبی تنورهای صلواتی نذر ظهور خواهند داشت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان از برگزاری جشن های نیمه شعبان در محلات شهرها و روستاها خبر داد و بیان کرد: همه ساله شاهد برگزاری این جشن ها در کوچه ها و خیابان ها و خانه های مردم هستیم؛ البته جشن میلاد امام زمان(عج) باید در شان آن مقام رفیع الهی باشد و لذا از هرگونه آلودگی به ابزار و رفتار مبتذل و توهین آمیز اجتناب گردد.

حجت الاسلام مهدوی ادامه داد: مردم ولایتمدار گیلان در راستای جلب رضایت خدا و امام زمان(عج) که شاهد اعمال و رفتار ما هستند، سعی کنند از معنویت جشن های نیمه شعبان بهره ببرند و در عین اظهار سرور الهی خود، از هر گونه عملی که منجر به هتک حرمت ساحت منور اهل بیت عصمت و طهارت و وجود نازنین امام عصر می شود، پرهیز کنند.

وی نشر تعاون و ارائه خدمت به دوستان و اقوام و همسایگان و عامه مردم به ویژه قشر محروم را بهترین بهره برداری از فرصت این عید بزرگ دانست و بیان کرد: شهرداری های استان به ویژه رشت در فضاسازی محیطی و چراغانی و آذین بندی شهر اهتمام داشته باشند و دستگاه های اجرایی به ویژه فرهنگی اقدام به آذین بندی و نورافشانی سردرب ادارات خود کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان از برگزاری جشن بزرگ نیمه شعبان در میدان شهدای ذهاب رشت(شهرداری) با حضور و مشارکت اصناف و هیئت های مذهبی خبر داد و یادآور شد: این جشن به شکل مردمی برگزار می شود و اصناف در غرفه ها و ایستگاه های صلواتی اقدام به پذیرایی از مردم می کنند؛ همچنین در مهدیه رشت نیز جشن خانوادگی «این خانه منتظر مهدی فاطمه است» برگزار خواهد شد.

وی از همه مردم و خیرین خواست از ایستگاه های صلواتی و پویش های پخت نذری حمایت کنند و گفت: به برکت عشق و ارادت گیلانی ها به اهل بیت(ع) غالب این جشن ها و پویش ها با پشتیبانی مردم برگزار می شود.

انتهای پیام