مشق عاشقان زیارت خانه خدا در رشت
مشق عاشقان زیارت خانه خدا در رشت

بیش از ۵۰۰ نفر از حجاج حج تمتع گیلان امروز با شرکت در همایش متمرکز استانی، شیوه‌های به عمل آوردن مناسک حج را بطور نمادین در رشت تمرین کردند.

به گزارش خزرفوری

 نماینده ی ولی فقیه در گیلان در این مراسم ، حج را نماد تحول قرآنی برای تقویت همگرایی و همبستگی امت اسلام دانست و افزود : اگر انسان توشه‌ی معنوی و زمینه‌های عاطفی و تعبدی خود را برای بهره گیری از فیوضات بی بدیل حج تمتع فراهم کند ، یک سفر حج کافی است تا منشا تحولات سازنده در تمام دوران زندگی فردی و اجتماعی انسان باشد.

مشق عاشقان زیارت خانه خدا در رشت 

آیت الله فلاحتی کعبه را تجلی صرف بندگی انسان حقیقت جو مقابل عظمت پروردگار عالم برشمرد و تاکید کرد: جوشش چشمه‌ی زلال معنویت حاکم بر خانه‌ی خدا، زمینه ساز شکستن کبر و غرور باطنی و پدید آمدن انسانی متعبد و اثرگذار در عرصه‌ی نیل به کمالات انسانی و اسلامی خواهد بود.

امام جمعه‌ی رشت همچنین مجموع زائران ایرانی را به رعایت شئوناتی، چون اخلاق، معنویت، حجاب و عفاف و اخلاص دعوت کرد و گفت: امت اسلام به ایران و ایرانی نگاهی الگوساز و تحول گرا دارد و زائران حج تمتع به عنوان سفیران فرهنگ و اصالت این مرز و بوم، نقش بسزایی در دفاع از فرهنگ اصیل تشیع دارند.

مدیر حج و زیارت گیلان هدف از برگزاری این همایش را آموزش و توجیه زائران برای بجای آوردن هرچه بهتر مناسک حج و آشنایی با فضای عبادی مکه‌ی معظمه عنوان کرد و افزود: امروز علاوه بر الگوسازی نمادین کعبه و مسجد الحرام، اماکنی، چون رمی جمرات و عرفات و منا نیز شبیه سازی شد تا زائران به بهترین نحو با فضای معنوی حج تمتع آشنا شوند و پاسخ هرگونه سئوالات احتمالی خود را از روحانیان و کارشناسان مستقر در ورزشگاه عضدی رشت دریافت نمایند.

مشق عاشقان زیارت خانه خدا در رشت

 

حسن فعال تعداد زائران گیلانی حج تمتع امسال را ۵۴۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۵۷ درصد این زائران معادل ۳۰۷ نفر زن و بقیه مرد هستند.

مشق عاشقان زیارت خانه خدا در رشت

وی با بیان اینکه حج تمتع امسال ۴۰ روزه و روز پرواز زائران خانه خدا ، ۱۲ خرداد امسال است ، اضافه کرد: از مجموع ۴ کاروان استان ، ۳ کاروان از فرودگاه سردار جنگل رشت و یک کاروان هم به تعداد ۹۰ زائر از فرودگاه امام خمینی تهران به مدینه‌ی منوره اعزام می‌شوند.

به گفته‌ی آقای فعال تمامی زائران گیلانی حج تمتع امسال مدینه قبل هستند و از ۱۲ تا ۱۷ خردادماه در جوار بارگاه ملکوتی پیامبر اکرم   صلی الله و علیه وآله‌ی و سلم اقامت می‌کنند.

مشق عاشقان زیارت خانه خدا در رشت