جدول قیمت خودروهای داخلی و خارجی ۹ خرداد ۱۴۰۲
جدول قیمت خودروهای داخلی و خارجی ۹ خرداد ۱۴۰۲

قیمت خودرو امروز نهم خرداد ماه ۱۴۰۲، طبق روند روزهای گذشته در اکثر خودروها ثبات خود را حفظ کرد. اما تعداد محدودی از خودروها نوسان قیمتی را تجربه کردند.

به گزارش خزرفوری

به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت خودرو امروز نهم خرداد ماه ۱۴۰۲  با تغییراتی نسبت به روز گذشته همراه بود. بطور کلی امروز یکی از روزهای آرام بازار خودرو است که در اکثر محصولات شاهد ثبات قیمتی نسبت به روزهای گذشته هستیم. البته در برخی موارد، خودروهایی مشاهده می‌شوند که نوسان ناچیزی را تجربه کردند.

نکته واضح، این است که پول فعلا از بازار خودرو خارج شده و در بازارهای دیگری سرمایه‌گذاری شده است. باتوجه به اینکه سایر بازارهای داخلی نیز شرایطی هم‌چون شرایط بازار خودرو را دارند، می‌توان گفت که سامانه یکپارچه، بزرگ‌ترین عامل وضعیت فوق است.

چراکه طبق آخرین اخبار، بیش از یک میلیون نفر در این سامانه ثبت نام کردند که در حساب وکالتی هرکدام‌شان، ۱۰۰ میلیون تومان پول بلوکه شده است. با این وضعیت در مجموع ۱۰۰ همت بلوکه شده که رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود که احتمالاً تا روز پایانی ثبت‌نام رشد دو برابری داشته باشد.

در سایت‌های خرید و فروش، قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به این شرح ثبت شده است:

قیمت پراید ۱۳۱ و پراید ۱۱۱ همانند روز گذشته به‌ترتیب در همان قیمت ۳۴۰ میلیون و ۳۵۵ میلیون تومان، بدون تغییر باقی ماند.

پژو پارس LX TU۵، ساخت ۱۴۰۱ که در دو روز گذشته دو میلیون تومان کاهش قیمتی تجربه کرده بود، امروز نهم خردادماه نیز با چهار میلیون دیگر کاهش، به ۶۲۵ میلیون تومان رسید.

پژو ۲۰۷i دنده‌ای، ساخت ۱۴۰۱ که روز گذشته ۴ میلیون تومان افزایش را تجربه کرده بود، دوباره ۵ میلیون تومان کاهش یافته و به مبلغ ۶۵۴ میلیون تومان خرید و فروش شد.

اما شاید بتوان گفت که بیشترین کاهش قیمت در خودروهای داخلی برای پژو ۲۰۶ تیپ ۲ بود. این خودرو با ۱۳ میلیون تومان کاهش قیمتی نسبت به روز گذشته، به ۵۳۸ میلیون تومان رسید.

قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی

امروز در بازار خودروهای خارجی و مونتاژی نیز نوسان عجیب و غریبی شاهد نبودیم.

ام وی ام X۲۲ PRO که در دو روز اخیر کاهش ۸۰ میلیون تومانی را تجربه کرده بود، امروز بدون تغییر در همان  محدوده یک میلیارد تومان معامله شد.

جک J۴ و جک S۵ جزو محصولات مونتاژی محسوب می‌شوند که در روز گذشته تغییر قیمتی تجربه نکرده بودند، امروز با کاهش قیمت خوبی مواجه شدند. جک J۴ با ۲۰ میلیون تومان کاهش به ۸۶۰ میلیون و جک S۵ با ۴۰ میلیون تومان کاهش، در محدوده قیمتی یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان معامله شد.

ریسپکت پرایم بهمن موتور که دو روز اخیر کاهش قیمت ۸۶ میلیونی تجربه کرده بود، امروز نیز با ۲۰ میلیون دیگر کاهش، خود را به کانال یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان رساند.

فردا SX۵ نیز که در روزهای گذشته افزایش قیمتی اندکی تجربه کرده بود، امروز در همان قیمت یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان معامله شد. اما فردا T۵ با ۳۰ میلیون تومان افزایش، به یک میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان رسید.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

در ماه گذشته بازار خودرو مطابق با هر بازار داخلی دیگری، روند نزولی به خود گرفته بود. اما از هفته گذشته، روند نزولی به یک ثبات نسبی رسیده است. به‌طوری که در اکثر محصولات شاهد هستیم، روزی که افزایش قیمت اندکی تجربه کند، فردای آن روز تقریبا به همان مقدار کاهش قیمت خواهد یافت و یا برعکس.

بنابراین قیمت خودرو فعلا در رکود کامل به‌سر می‌برد و معلوم نیست این ثبات تا چه موقعی ادامه‌دار خواهد بود. آیا زمان ثبات کامل در بازار خودرو فرا رسیده است؟ یا در بلندمدت و میان مدت، دوباره شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود؟

طبق وضعیت اقتصادی موجود و استناد بر اینکه پارامترهای اقتصادی ذره‌ای تغییر نداشته‌اند، انتظار رکود بلندمدت در بازار خودرو اشتباه است. حال باید دید که سامانه یکپارچه تا چه حدی قادر به رفع تقاضای خریداران خودرو خواهد بود.