باز شکاری از گرسنگی به یک خانه در ماسال پناه برد
باز شکاری از گرسنگی به یک خانه در ماسال پناه برد

به گزارش خزرفوری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال از تیمار و رهاسازی یک قطعه پیغوی کوچک در این شهرستان خبر داد. حمید سلطان‌خواه در توضیح این خبر گفت: در پی گزارش ساکنان خیابان شهید احتشامی ماسال، مبنی بر ورود یک قطعه پرنده پیغوی کوچک در محوطه حیاط خانه یکی از اهالی شهر، بلافاصله […]

به گزارش خزرفوری

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال از تیمار و رهاسازی یک قطعه پیغوی کوچک در این شهرستان خبر داد.

حمید سلطان‌خواه در توضیح این خبر گفت: در پی گزارش ساکنان خیابان شهید احتشامی ماسال، مبنی بر ورود یک قطعه پرنده پیغوی کوچک در محوطه حیاط خانه یکی از اهالی شهر، بلافاصله مأموران یگان حفاظت این اداره، در محل حاضر شده و اقدامات لازم برای زنده‎گیری پیغوی کوچک را انجام دادند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال افزود: شرایط توپوگرافی، تهدیدات زیستی، کمبود آب و کاهش غذای کافی در زیستگاه‌های طبیعی سبب می‌شود تا حیات‎وحش منطقه برای تهیه غذای روزانه خود به شهر و روستاهای پیرامون بروند و ناخواسته مهاجرت کنند.

وی گفت: این پرنده هم که یک باز کوچک با بالهای پهن کوتاه و دم دراز است که برای مانور بین درختان مناسب بوده و روی درختان لانه می‌سازد و سه تا هفت تخم می‌گذارد و در فصول بهار و تابستان در استان دیده می‌شود.

سلطان‌خواه سپس ادامه داد: پیغوی کوچک از پرندگان حمایت شده و شکار ممنوع ایران است و این پرنده در زیستگاه‌های جنگلی، زمینهایو کشاورزی با درختان پراکنده، توده‌های درختی در حاشیه شهرها، روستاها و پارک‌ها با درختان بلند دیده می‌شود و از مارمولک‌ها، خرمگس‌ها، پستانداران و پرندگان کوچک تغذیه می‎کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال در پایان اظهار کرد: خوشبختانه پس از اطمینان از سلامت پیغوی کوچک یاد شده، ماموران یگان حفاظت این اداره، پرنده تیمار شده را در زیستگاه طبیعی خود رها کردند.

پیغوی کوچک از خانواده بازان با بال‌های پهن و دم کوچک است که روی درختان لانه می‌گذارد.