آقازاده هایی که بلای جان مردم گیلان شده اند!
آقازاده هایی که بلای جان مردم گیلان شده اند!

به گزارش خزرفوری در روزهای اخیر، آیت الله فلاحتی امام جمعه رشت در اظهاراتی مهم خطاب به مدیران و مسئولان گیلان گفته است: «به همه مسئولان توصیه می‌کنم، خود و فرزندان‌شان را کنترل و مراقبت کنند و اگر نمی‌توانند کنترل کنند، از مسئولیت کناره‌گیری کنند و بدانند مردم بر اعمال و عملکرد مسئولان خود نظارت […]

به گزارش خزرفوری

در روزهای اخیر، آیت الله فلاحتی امام جمعه رشت در اظهاراتی مهم خطاب به مدیران و مسئولان گیلان گفته است: «به همه مسئولان توصیه می‌کنم، خود و فرزندان‌شان را کنترل و مراقبت کنند و اگر نمی‌توانند کنترل کنند، از مسئولیت کناره‌گیری کنند و بدانند مردم بر اعمال و عملکرد مسئولان خود نظارت دارند.»

از این اظهارات نباید به سادگی گذشت؛ اگرچه مشخص نیست که سخنان آیت‌الله فلاحتی «مخاطب خاص» دارد یا خیر اما آنچه از گوشه و کنار در خصوص فرزندان برخی مدیران و نمایندگان گیلان در مجلس شنیده می‌شود، لزوم بررسی و تامل بیشتر درباره نحوه مدیریت آنان در زندگی را نشان می‌دهد.

هر از گاهی از گوشه و کنار شنیده می‌شود که فرزند فلان نماینده یا مسئول گیلانی گرین کارت آمریکا گرفته یا مقیم اروپا و استرالیا شده، یا فرزند فلانی به دلالی و کارچاق کنی مشغول است، یا فرزند مسئولی دیگر به جرم فساد مالی بازداشت شده است.

به واقع مردمی که با انواع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و تورم و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند، حق دارند گله مند باشند از مدیران و نمایندگانی که یک روز شعار اصلاح طلبی، روزی دیگر شعار عدالت طلبی و ساده زیستی، یک روز شعار اعتدال و توسعه و امروز هم شعار انقلابی سر می‌دهند و گیلان و ایران را بهشت برین و غرب را دروازه جهنم معرفی می‌کنند اما فرزندان خودشان کارت اقامت همان جهنم را در دست دارند!

این سوال مطرح است که برخی از نمایندگان و مسئولانی که از عهده مدیریت زندگی خود و فرزندانشان بر نمی‌آیند و قادر به کنترلشان نیستند، چرا به قول امام جمعه رشت، از مسئولیت کناره‌گیری نمی کنند؟!

به طول مثال؛ شنیده‌های گیل خبر از زندگی بسیاری از نمایندگان فعلی و اسبق گیلان نشان می‌دهد که فرزندان شمار قابل توجهی از آنان دارای پرونده‌های کیفری و محکوم و متهم به جرائم و تخلفات مالی هستند و از سویی دیگر، بزه‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق در میان آنان، به مراتب بالاتر از میانگین جامعه است. فرزندانی که گاهی حتی میانگین تحصیلاتشان هم پایین‌تر از سطح جامعه است اما زندگی به اصطلاح لاکچری‌شان در صفحات مجازی و دور دورهای شبانه‌شان در خیابان‌های شهر، نمک بر زخم‌های پرالتهاب مردم است.

بدیهی است که زندگی خصوصی افراد جامعه تنها به خودشان مربوط است اما نمی‌توان این موضوع را به افرادی که به واسطه ارتزاق از بیت‌المال به مال و مقامی رسیده‌اند و تصمیماتشان بر سرنوشت افراد جامعه اثرگذار بوده است، تعمیم داد.

نگاهی به زندگی نمایندگان گیلان در مجلس به این جهت حائز اهمیت است که آنان از فیلترهای مختلف عبور می‌کنند و بهارستان‌نشین می‌شوند؛ در ابتدا صلاحیتشان از سوی مراجع چهارگانه (قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، ثبت احوال) و شورای نگهبان تایید می‌شود و در گام آخر با رای مردم به مجلس راه پیدا می‌کنند. همین امر، لزوم توجه بیشتر نهادهای نظارتی در بررسی صلاحیت نامزدان انتخاباتی را نشان می‌دهد.

در همین راستا گیل خبر قصد دارد در آینده‌ای نزدیک، به تفکیک و با جزئیاتی بیشتر، به زندگی فرزندان نمایندگان گیلان بپردازد تا شاید تلنگری باشد برای جلوگیری از تکرار سوءاستفاده از موقیعت و جایگاهی که آنان به واسطه اعتماد مردم بدست آورده‌اند.