واردات چای خارجی افزایش یافت
واردات چای خارجی افزایش یافت

به گزارش خزرفوری به نقل از تجارت نیوز؛ «صادق حسنی» عنوان کرد: بنابر آمار امسال ۱۴۹ هزار و ۳۱۰ تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد داشته است. به گفته مدیر اجرایی سندیکای چای، ۴۱ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و ۵۹ […]

به گزارش خزرفوری

به نقل از تجارت نیوز؛ «صادق حسنی» عنوان کرد: بنابر آمار امسال ۱۴۹ هزار و ۳۱۰ تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد داشته است.

به گفته مدیر اجرایی سندیکای چای، ۴۱ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و ۵۹ درصد درجه ۲ است.

حسنی از پرداخت ۶۲ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: با شروع فصل سرما و افزایش مصرف و فروش کارخانجات پیش‌بینی می‌شود که پرداخت مطالبات توسط کارخانجات و دولت صورت گیرد.

مدیر اجرایی سندیکای چای ادامه داد: امسال از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده ۳۳ هزار و ۵۹۵ تن چای خشک تولید شده است.

او با بیان اینکه کمبودی در عرضه چای نداریم، افزود: متوسط واردات چای در سنوات اخیر ۶۵ هزارتن بوده است، درحالی که سال گذشته متوسط واردات ۱۱۰ هزارتن بوده که از متوسط سال‌های اخیر ۴۵ هزارتن بیشتر واردات چای داشتیم.

واردات چای به ۲۱ هزار تن رسید

حسنی درباره آخرین وضعیت واردات چای هم توضیح داد: بنابر آمار گمرک در ۷ ماهه امسال ۲۱ هزار تن چای وارد شده است که ۵ هزار و ۹۰۰ تن مربوط به مهرماه است که بنا بر پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات ۲۰ هزار تن چای در ۶ ماهه دوم، ۱۴ هزار تن دیگر تا پایان سال باید وارد شود.

مدیراجرایی سندیکای چای با بیان اینکه سالانه ۸۰ تا ۸۵ هزارتن چای مصرف می‌شود، بیان کرد: با احتساب تولید داخل و کسر صادرات، مابقی نیاز کشور وارد می‌شود.