بازهم چای و برنج گیلان فراموش شد؟!
بازهم چای و برنج گیلان فراموش شد؟!

مسئولان و نمایندگان همیشه مدعی گیلان حال که نتوانسته‌اند با ارتباطات درست با مسئولان عالی رتبه کشور به موقع جلوی واردات بی رویه برنج را بگیرند، انتظار می‌رود حداقل در راستای افزودن نام چای و برنج گیلان به تقویم رسمی کشور با مسئولان مربوطه رایزنی کنند و حداقل توجه بیشتری به این دو محصول استراتژیک کشو

به گزارش خزرفوری

خزر فوری به نقل از گیل خبر/ سرویس اجتماعی- چند روز گذشته بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی یازده مناسبت‌ جدید را تصویب کرد که توسط رییس جمهور برای درج در تقویم رسمی به شورای فرهنگ عمومی کشور ابلاغ شد.

هفت مناسبت جدید مرتبط با مواد غذایی شامل:
۲۵فروردین؛ «روز گندم و نان»

۲۰ اردیبهشت؛ «روز گل محمدی و گلاب»

۳۱ مرداد؛ «روز عسل»

۲۵ شهریور؛ «روز خرما»

۵ آبان؛ «روز زعفران»

۷ آبان؛ «روز انار»

۴ آذر؛ «روز زیتون»

تهیه تمامی این مواد غذایی فرآیند سخت و پر زحمتیست و تولید کنندگان این محصولات در کشور همواره شایسته تقدیر هستند، اما جای خالی چای و برنج در تقویم رنگارنگ سال جدید برای گیلانیان عرضه کننده این محصولات تصویر خوشایندی را رقم نمی‌زند.

استان گیلان امروزه به سمتی پیش می‌رود که هر ساله تعداد قابل توجهی از روستاییان در حال فروش زمین کشاورزی خود بوده و به سمت‌ شهر‌ها کوچ می‌کنند. اوضاع نا به سامان اقتصادی از دلایل اصلی این جا به جایی هاست.

کشاورز گیلانی که تولیدکننده دو محصول اصلی کشور چه از نظر صادرات و چه از نظر نیاز مردم است همواره پیش چشم مسئولین کشور نادیده گرفته می‌شود. برنج از مواد غذاییست که ارتباط مستقیم با زندگی روزمره و سفره مردم داشته و به اندازه کافی واردات بی رویه به آن ضربه زده است.

شاید در نگاه اول نامگذاری یک روز در تقویم دارای اهمیت چندانی نباشد، اما به واسطه همین کار هر ساله در تاریخ انتخاب شده مسئولین مربوطه موظف به برگزاری جلسه، همایش، جشنواره و… خواهند بود و این‌ عوامل در شنیده شدن صدای قشر زحمتکش کشاورز کمک خواهد کرد.

مسئولان و نمایندگان همیشه مدعی گیلان حال که نتوانسته‌اند با ارتباطات درست با مسئولان عالی رتبه کشور به موقع جلوی واردات بی رویه برنج را بگیرند، انتظار می‌رود حداقل در راستای افزودن نام چای و برنج گیلان به تقویم رسمی کشور با مسئولان مربوطه رایزنی کنند و حداقل توجه بیشتری به این دو محصول استراتژیک کشور شود‌.

  • منبع خبر : https://gilkhabar.ir/492651