بایدن: پیام خصوصی به ایران فرستاده ایم
بایدن: پیام خصوصی به ایران فرستاده ایم

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی با تلاش برای مرتبط جلوه دادن اقدامات ارتش یمن علیه رژیم صهیونیستی به ایران، مدعی شد که در این باره «پیامی خصوصی» به ایران فرستاده است.

به گزارش خزرفوری

خزر فوری/ به نقل از گیل خبر«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا که به تازگی ارتش آن حملاتی تجاوزکارانه را علیه یمن انجام داده است، در اظهاراتی تلاش کرد ایران را با اقدامات نیروهای مسلح(انصارالله) یمن در دریای سرخ مرتبط سازد و بار دیگر مدعی شد که به ایران در این باره پیام داده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه در این باره گزارش کرد که بایدن می‌گوید آمریکا پیامی خصوصی درباره حملات نیروهای مسلح یمن به ایران فرستاده است.

او همچنین گفت که «ما به خوبی آماده‌ایم».

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین بامداد امروز و پس از حملات مشترک با انگلیس به یمن در بامداد جمعه، گفت معتقد نیست که کشورش در جنگ نیابتی با ایران قرار دارد.

بایدن بامداد شنبه که به بازدید یک مرکز کسب و کار کوچک در آلِن‌تاون در ایالت پنسیلوانیا رفته بود، در پاسخ به سوالی درباره اینکه «آیا آمریکا در جنگ نیابتی با ایران قرار دارد» پاسخ داد: «نه. ایران جنگ با ما را نمی‌خواهد».

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: «من پیام را به ایران رسانده‌ام. آن‌ها می‌دانند نباید کاری انجام دهند».

ارتش یمن از آغاز جنگ غزه، در پاسخ به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، شماری از کشتی‌های مرتبط با این رژیم را در دریای سرخ هدف قرار داده و بهانه بایدن برای حمله به یمن نیز «محافظت از آزادی کشتی‌رانی و کاهش توانایی» ارتش یمن برای ادامه حملات بوده است.

اظهارات بایدن درباره نقش ایران در این برهه در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران بارها اعلام کرده نیروی نیابتی در منطقه ندارد و گروه‌های مقاومت و همچنین ارتش یمن بر اساس منافع کشورهای خود تصمیم‌گیری و اقدام می‌کنند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز، اخیرا، در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: اقدام یمن در حمایت از زنان و کودکان غزه و مقابله با نسل‌کشی رژیم اسرائیل قابل تحسین است. صنعا به امنیت دریایی و کشتیرانی کاملا پایبند است. 

دیپلمات عالی‌رتبه ایران همچنین به آمریکا توصیه کرد: کاخ سفید به‌جای حمله نظامی به یمن، باید همراهی همه‌جانبه نظامی و امنیتی با تل‌آویو علیه مردم غزه و کرانه باختری را فورا متوقف کند تا امنیت به سراسر منطقه بازگردد.

  • منبع خبر : https://gilkhabar.ir/news/i/492638/:------