مخترع ایرانی نخستین قلب مصنوعی درگذشت
مخترع ایرانی نخستین قلب مصنوعی درگذشت

پروفسور «توفیق موسیوند» که نخستین قلب مصنوعی جهان را اختراع کرد، در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

به گزارش خزرفوری

خزر فوری به نقل از گیل خبر/  پروفسور «توفیق موسیوند»(Tofy Mussivand) دانشمند برجسته ایرانی و مُبدع نخستین پمپ قلب مصنوعی جهان درگذشت و دنیای علم را از وجود ارزشمند خود محروم کرد. در پی درگذشت پروفسور موسیوند، بیانیه‌ای برای درگذشت ایشان از سوی «موسسه قلب دانشگاه اتاوا»(UOHI) منتشر شد. این بیانیه به شرح زیر است.

مؤسسه قلب دانشگاه اتاوا از درگذشت دکتر توفیق موسیوند، دانشمند مشهور بین‌المللی که در روز هفتم ژانویه ۲۰۲۴ درگذشت، غمگین است.

دکتر توفیق موسیوند برای بیش از ۳۰ سال به عنوان رئیس و مدیر برنامه دستگاه‌های قلبی-عروقی و آزمایشگاه تحقیقاتی دستگاه‌های قلبی-عروقی در موسسه قلب دانشگاه اتاوا خدمت کرد. او جایگاه برجسته‌ای را در اتاوا و کانادا در زمینه‌ دستگاه‌های پزشکی از جمله قلب مصنوعی به عنوان درمان نارسایی قلبی داشت.

دکتر موسیوند به خاطر کمک‌هایش به علم، فناوری و پزشکی به یاد خواهد ماند که بسیاری از آنها حال و آینده دستگاه‌های پزشکی را شکل داده‌اند و تأثیرات عمده‌ای را بر مراقبت‌های بهداشتی در سطح جهانی داشته‌اند.

امروز، همکاران، همسالان و دوستانش از او به عنوان یک رهبر پر از شوق و افتخار، حل‌کننده مشکلات، آموزگار، انسان‌دوست و مبتکر تجلیل می‌کنند.

  • منبع خبر : https://gilkhabar.ir/news/i/492659