کاشت نهال و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی مشارکت مردمی را می طلبد
کاشت نهال و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی مشارکت مردمی را می طلبد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان گفت: کاشت نهال و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی بیش از همیشه نیازمند مشارک مردمی است.

به گزارش خزرفوری

خزرفوری/ به گزارش خبرنگار ایرنا، سید مازیار رضوی روز جمعه به مناسبت روز هوای پاک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اهمیت کاشت درخت در توسعه فضای سبز بر کسی پوشیده نیست از این رو باید سنت حسنه نهال کاری و فرهنگ کاشت درخت در جامعه گسترش یابد.

وی افزود: مشارکت مردم در امر کاشت نهال و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی از موارد مهمی است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا مردم با کاشت و نگهداری نهال ها و درختان مثمر می توانند به روند افزایشی درختان و ثمرات آن کمک شایانی داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان ادامه داد: استان گیلان از ظرفیت بالایی برای بهبود عملکرد نهضت ملی کاشت و تولید نهال در کشور برخوردار است.

رضوی همچنین به طرح ملی درخت کاری اشاره کرد و گفت: طبق دستور رئیس جمهوری در خصوص کاشت چهار میلیارد اصله درخت در کشور، گیلان هم متعهد است تعداد ۳۲ میلیون درخت را در مدت چهار سال بکارد و این میزان غیر از طرح های مستمر جنگل کاری است که در سطح استان گیلان صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: منابع طبیعی جزء جدا نشدنی از توسعه شهری و روستایی است و توسعه پایدار باید در کنار استفاده از منابع طبیعی در جهت حفظ و نگهداری آن برای نسل های بعدی انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان بیان کرد: این استان بعد از تهران و البرز پرتراکم ترین استان است که تعادل زیستی و غذایی خود را حفظ کرده است و در شش ماهه نخست سال با بارش های خوبی که داشتیم هوای استان متعادل بود.

وی گفت: کسانی که در حاشیه جنگل ها و رودخانه ها زندگی می کنند با همیاری و همکاری خود می توانند در حفاظت از منابع طبیعی تاثیر مناسب و موثری داشته باشند.

رضوی بابیان این نکته که برای تشکیل هر سانتی متر خاک به ۴۰۰ سال زمان احتیاج است، اظهار داشت: حفاظت از منابع طبیعی باید از بالادست رودخانه ها و مسیل ها صورت پذیرد تا در پایین دست دچار مشکل نشویم ؛ نمونه بارز این مشکلات ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و همچنین برداشت های غیر مجاز افراد سود جو از منابع طبیعی است.

امروز در آستارا با همکاری ادارات منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره ۲ آستارا ۵۵۰ اصله نهال در محل پناهگاه حیات وحش لوندویل شهرستان آستارا کاشت شد.

در این برنامه فرهنگی و زیست محیطی که ظهر روز جمعه، ۲۹ دی ماه و در راستای پویش مردمی کاشت یک میلیارد درخت انجام شد، دانش آموزان و مسئولان شهرستان آستارا با شعار “قدر محیط و هوای پاک اطراف خود را بدانیم” این روز را با کاشت نهال از نوع افرا و توسکا گرامی داشتند.

  • منبع خبر : https://irna.ir/xjPyrK