واکاوی موفقیت‎های حوزه سلامت قبل و بعد از انقلاب
واکاوی موفقیت‎های حوزه سلامت قبل و بعد از انقلاب

جایگاه کنونی و موفقیت‌های حوزه سلامت و بهداشت کشور و استان گیلان از دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده که نسبت به قبل رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش خزرفوری

خزرفوری/ خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استان گیلان با مساحتی حدود ۱۴ هزار و ۴۴ کیلومتر حدود ۹ درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده و از این نظر رتبه ۲۸ را در کشور دارد.

گیلان دارای ۱۷ شهرستان، ۵۳ شهر، ۴۶ بخش و ۱۱۳ دهستان بوده و جمعیت استان حدود دو میلیون و ۵۶۳ هزار نفر است که معادل ۳.۰۵ درصد جمعیت کل کشور محسوب می‌شود؛ همچنین نسبت شهرنشینی در گیلان ۶۶ و در کشور ۷۶ است.

با توجه به اطلاعات سال ۱۴۰۰، تراکم جمعیت در گیلان ۱۸۰.۲ است؛ در حالی که این رقم در کشور معادل ۴۲.۱ بوده و از این نظر گیلان رتبه سوم را به خود اختصاص می‌دهد و میزان باروری ۱.۰۶ نفر در استان است که به نسبت میزان باروری در کشور که رقم ۱.۷۴ است رتبه ۳۱ را داشته و از نظر میزان سالخوردگی رتبه اول کشور به استان گیلان تعلق دارد.

پیروزی انقلاب پیشرفت‌های چشم گیری به ارمغان آورد

پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن ۱۳۵۷، پیشرفت‌های چشم‌گیری در زمینه‌های مختلف به ارمغان آورده یکی از این پیشرفت‌ها، در حوزه بهداشت رقم خورد. بر اساس آمار، بعد از پیروزی انقلاب در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و سلامت، پیشرفت‌های فراوانی حاصل شده است.

پیشرفت‌هایی که نسبت به دوران حاکمیت رژیم پهلوی از رشد کمی و کیفی فراوانی برخوردار است. بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش محصولات درمانی و پزشکی در نقاط مختلف کشور، افزایش سطح امید به زندگی و کاهش مرگ و میر از جمله مواردی بوده که نشان دهنده رشد و پیشرفت در حوزه سلامت است.

گیلان در سایه حمایت‌های انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نقش به‌سزا و رشد چشم‌گیری در کشور داشته است، در این گزارش به گوشه‌ای از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در حوزه بهداشت درمان استان گیلان پرداخته شده است.

«محمدتقی آشوبی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به توانمندی‌ها و عزت‌آفرینی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران در طول ۴۴ سال اخیر در ابعاد مختلف شاهد رشد و بالندگی بوده که یکی از این بخش‌ها، رشد و توسعه نظام سلامت اعم از بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین توسعه خدمات دارویی و تجهیزاتی است.

وی با اشاره به افزایش امید به زندگی متوسط عمر افزود: متوسط طول عمر یا میانگین عمر یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد افراد یک جامعه به‌طور میانگین چقدر عمر می‌کنند، یا به‌عبارت‌دیگر، انتظار می‌رود چقدر عمر کنند و این شاخص از ۵۹ سال در سال ۱۳۵۷ به ۷۸ سال افزایش‌یافته است.

ایجاد و توسعه اورژانس پیش بیمارستانی در طول انقلاب

وی با اشاره به ایجاد و توسعه اورژانس پیش بیمارستانی در طول انقلاب اسلامی افزود: در سال ۱۳۵۷ تنها ۴ مرکز اورژانس پیش بیمارستانی در سطح استان گیلان وجود داشت اما امروزه ۸۴ مرکز اورژانس در گیلان فعال است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به رشد کمی و کیفی حرفه پزشکی در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۵۷، ۲۴۵ پزشک عمومی و ۱۰۲ پزشک متخصص در استان گیلان فعالیت داشتند اما امروزه به برکت انقلاب اسلامی، ۳۲۴۷ پزشک عمومی، ۲۶۲۰ پزشک متخصص، ۱۲۸ پزشک فوق تخصص و ۹۱ پزشک فلوشیپ در سطح استان گیلان در حال ارائه خدمت به مردم هستند.

آشوبی با بیان اینکه پیش از انقلاب CT اسکن و MRI در کشور و استان گیلان وجود نداشت، تصریح کرد: در سال ۱۳۵۷ حتی یک عدد دستگاه CT اسکن و MRI در استان گیلان وجود نداشت اما خوشبختانه در حال حاضر ۲۹ دستگاه CT اسکن و ۱۱ MRI دولتی و خصوصی در استان گیلان وجود دارد و به مردم خدمت می‌کنند.

وی یکی از بخش‌های توسعه یافته نظام سلامت پس از انقلاب اسلامی را ایجاد و گسترش بخش‌های آزمایشگاه طبی دانست و گفت: در حال حاضر ۱۴۱ آزمایشگاه در استان گیلان به مردم خدمت می‌کنند درحالی‌که در سال ۱۳۵۷ تنها ۴۹ واحد آزمایشگاهی در استان وجود داشت.

تولید ۹۷ درصد داروها در کشور
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به انقلاب دارویی اشاره کرد و گفت: درحالی‌که پیش از انقلاب اسلامی ۷۰ درصد داروهای کشور از طریق واردات به دست بیماران می‌رسید، پس از انقلاب داروسازان ایرانی توانستند ۹۷ درصد داروها را در کشور تولید کنند.
آشوبی با اشاره به رشد فزاینده ایجاد و فعالیت داروخانه در سطح استان افزود: در استان گیلان پیش از انقلاب ۷۶ باب داروخانه فعال بود و امروزه حدوداً ۵۳۰ عدد داروخانه باعرضه انواع داروها به مردم خدمت می‌کنند.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی سکویی برای محققان و پژوهشگران بوده، تصریح کرد: ایران اسلامی رشد فزاینده‌ای در علم و فناوری داشته است و شاهد ارتقای جایگاه علمی ایران در سطح منطقه و جهان هستیم به‌گونه‌ای که پیش از انقلاب اسلامی حتی یک مرکز تحقیقاتی سلامت‌محور در گیلان وجود نداشت اما امروز هشت مرکز و واحد تحقیقاتی در کنار یک پژوهشکده در نظام سلامت فعال‌شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش مراکز آموزشی-درمان و بیمارستانی در استان گیلان طی عمر پربرکت انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب در استان گیلان ۱۵ بیمارستان وجود داشت و خوشبختانه امروزه ۳۸ بیمارستان و مرکز آموزشی درمانی در راستای خدمات سلامت‌محور به مردم خدمت می‌کنند.
افزایش تخت‌های درمانی بعد از انقلاب
آشوبی افزایش تخت‌های درمانی را از دیگر دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی دانست و افزود: قبل از انقلاب در استان گیلان ۱۵۴۰ تخت درمانی و ۱۲ تخت CCU وجود داشت اما امروز شمار تخت‌های درمانی به ۳۸۸۸ تخت افزایش‌یافته و این در حالی است که این استان دارای ۱۸۰ تخت CCU و ۳۳۹ تخت مراقبت‌های ویژه (ICU) است.
وی به دمیده شدن روح آموزش علوم پزشکی در نظام سلامت گیلان اشاره کرد و گفت: آموزش علوم پزشکی قبل از انقلاب در استان گیلان وجود نداشت اما امروزه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان هست دانشکده با ۵۱۲ هیئت‌علمی در حال انتقال مبانی، مفاهیم و مهارت علوم پزشکی به حدود ۶۰۰۰ نفر دانشجو است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین با اشاره به رشد شاخص‌های بهداشتی اضافه کرد: تعداد شبکه‌های بهداشت از ۱۲ به ۱۶ شبکه و یک مرکز بهداشت، تعداد خانه‌های بهداشت از ۶۰ خانه به ۹۵۹، تعداد مراکز بهداشتی از ۷۰ به ۱۹۷ و همچنین ۱۴۶ پایگاه بهداشتی شهری و روستایی در استان مشغول به فعالیت هستند.
آشوبی تلاش‌های دولت سیزدهم در راستای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های زیربنایی و روبنایی قابل‌توجه توصیف کرد و گفت: تنها در دوساله آغاز به کار دولت سیزدهم ۱۱۸ پروژه باارزش ریالی بیش از ۱,۲۲۰ میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.
  • منبع خبر : mehrnews.com/x348SF