آب چشمه «شیرین سو» رشت، آلودگی میکروبی دارد
آب چشمه «شیرین سو» رشت، آلودگی میکروبی دارد

چشمه شیرین سو در محدوده منطقه ۳ قرار دارد. حیدری شیرایه، مدیر منطقه ۳شهرداری رشت، درباره آلودگی چشمه می گوید: شهرداری تا کنون در چندین مرحله اعلام کرده است که آب چشمه آلودگی میکروبی دارد و شهروندان از مصرف آن خودداری نمایند.

به گزارش خزرفوری

به نقل از ایسنا؛ از وقتی شیرهای آب چشمه را برداشتند، خوشبختانه از ترافیک خیابان فرعی حاشیه رودخانه به سمت محله امین الضرب هم کم شده است.» این را یکی از اهالی محله زرجوب می گوید که نزدیک به چشمه آب موسوم به«شیرین سو» سکونت دارد. رشتوند می گوید: «درست است که اهالی محله از گذشته های دور از آب چشمه برای مصرف روزانه آب برمی داشتند، ولی از سال ۱۳۹۵ که شهرداری آب چشمه را با ایجاد مخزن و پمپاژ بالا آورد، آرامش محله هم بهم ریخت.»

وی به رودخانه زرجوب اشاره می کند که در گرمای هوا، بوی نامطبوعش در تمام محله پیچیده است و می افزاید: «می بینید که آب چقدر آلوده شده! معلوم است که چشمه ای که نزدیک به چنین رودخانه ی آلوده ای باشد، آب آن هم قابل شرب نیست. حتی اگر مزه اش خوب باشد، بازهم آلودگی میکروبی دارد.» شهروند دیگری می گوید: «از وقتی شهرداری با نصب شیر، برداشت آب چشمه را سهل الوصول کرد، روزانه شاهد مردمی بودیم که با مخزن های آب از دیگر نقاط رشت به اینجا می آمدند تا آب بردارند. اما بدتر از همه،اینجا کارواش شده بود. خیلی ها می آمدند و ماشین های خود را با آب همین چشمه می شستند، آب شستشوی ماشین هم در خیابان راه می افتاد و گل و لای سرتاسر محله را برمی داشت.» روزگاری نه چندان دور،آب شرب شهر رشت از چشمه هایی تامین می شد که در محلات مختلف وجود داشت و آب گوارایی را برای ساکنان شهر در محلات مختلف تامین می کرد. وجود همین چشمه ها در هر محله، سکونت های اولیه رشت قدیم را نشان می دهد. محله زرجوب یکی از همین محلات قدیمی است که در حاشیه رودخانه زرجوب شکل گرفته و چشمه آبی دارد که بعدها به واسطه سکونت مهاجران ترک زبان، چشمه «شیرین سو» نام گرفت.

این چشمه، آب شرب محلات زرجوب و امین الضرب را تامین می کرد.این چشمه هنوز هم از دل زمین می جوشد. تا پیش از سال ۱۳۹۵، اهالی محله زرجوب، برای برداشت آب، از شیب رودخانه به سمت بستر چشمه می رفتند. مدیریت شهری، در سال یاد شده فضای چشمه را بهسازی نمود و با احیای چشمه و نصب اتاقک و پمپاژ آب در یک مخزن، با نصب چند شیر آب، دسترسی برای برداشت آب را برای اهالی تسهیل نموده و اعلام کرد این اقدام برای کاهش آلودگی بستر چشمه صورت گرفته است. همان زمان مدیریت شهری اعلام کرد که آب چشمه شیرین سو را آزمایش کرده و عاری از آلودگی میکروبی است و شهروندان می توانند بدون دغدغه از این آب برای خوردن مصرف نمایند. اما سال گذشته، مدیریت شهری اعلام کرد، با انجام آزمایش های دوره ای متوجه شده بار میکروبی آب چشمه محله زرجوب، افزایش یافته است و آب این چشمه قابل شرب نمی باشد و با نصب بنر این موضوع را اطلاع رسانی کرد، ولی شهروندان همچنان از آب چشمه مصرف می کردند. در نهایت شهرداری رشت ناچار شد شیرهای آب مخزن را از جا در بیاورد تا برداشت آب ممکن نباشد. اکنون بنر اطلاع رسانی در محدوده چشمه وجود ندارد و متاسفانه شهروندان، بی‌توجه به اخطارهای قبلی همچنان از این آب برای خوردن استفاده می کنند.

نزدیک به چشمه می روم، از همینجا هم می شود، شدت آلودگی رودخانه را دید. کمی بعد، خودرویی پارک می کند و مردی با یک دبه سفید رنگ، از پله های قدیمی نزدیک رودخانه، به سمت محل خروج آب چشمه می رود. کمی بعد دبه پرشده از آب پشت ماشین، به سمت خانه ای می رود که اهالی اش چشم براه آب شرب هستند. با گرما شدن هوا، از دبی آب رودخانه ها کاسته می شود و خدمات شهری شهرداری رشت، مدتی است لایروبی فصلی ۲ رودخانه رشت را آغاز کرده است. متاسفانه فاضلاب های شهری به رودخانه ها متصل شده و در بسیاری از محلات قدیمی اگوی خروجی فاضلاب، مستقیما و بدون حتی تصفیه اولیه در محل خروج، وارد رودخانه های «گوهر رود» و «زرجوب رشت» می شود.

چشمه شیرین سو در محدوده منطقه ۳ قرار دارد. حیدری شیرایه، مدیر منطقه ۳شهرداری رشت، درباره آلودگی چشمه می گوید: شهرداری تا کنون در چندین مرحله اعلام کرده است که آب چشمه آلودگی میکروبی دارد و شهروندان از مصرف آن خودداری نمایند. بیل زنجیری درون رودخانه، ته نشست کف بستر را می کَند و ‌من نظاره گر آبی هستم که از شدت آلودگی شبیه پس آب فاضلاب است. آبی که به گفته راننده بیل، بقدری اسیدی است که پس از لایروبی رودخانه، موجب آسیب شدید به چرخ های بیل زنجیری می شود و مدیریت شهری ناچار است برای تعمیر خودروی سنگین، هزینه هنگفتی نماید. شهر رشت ۵ چشمه جوشان آب شیرین در محلات مختلف دارد که سده هاست در تنش های آبی، شهروندان را تشنه لب نگذاشته است. حالا با گرم شدن هوا، بار میکروبی این چشمه ها هم افزایش می یابد و شهروندان می باید برای سلامت خود نیز از مصرف آب هایی که احتمال آلودگی دارد، خودداری نمایند.

  • منبع خبر : https://gilkhabar.ir/495965