لیست‌ها معجزه می‌کنند؟/ آخرین خبرها از صف‌آرایی‌های انتخاباتی
لیست‌ها معجزه می‌کنند؟/ آخرین خبرها از صف‌آرایی‌های انتخاباتی

ماراتن جنجالی تائید صلاحیت ها به روزهای پایانی خود نزدیک می شود با اعلام افزوده شدن 2 هزار نفردیگر به تائید صلاحیت شده ها تلاش ها برای بستن لیست های انتخاباتی جدی تر شد.

خزر فوری/ماراتن جنجالی تائید صلاحیت ها به روزهای پایانی خود نزدیک می شود با اعلام افزوده شدن ۲ هزار نفردیگر به تائید صلاحیت شده ها تلاش ها برای بستن لیست های انتخاباتی جدی تر شد.

با اعلام رسمی سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر تائید صلاحیت بیش از نیمی از کاندیداها، رقابت به روزهای جدی خود رسید از سوی دیگر جناح های سیاسی تمام تلاش خود را برای بستن لیست های انتخاباتی آغاز کردند. با بررسی دوباره رد صلاحیت ها در شورای نگهبان کدخدایی اعلام کرد که ۸ نفر از نمایندگان مجلس دهم که صلاحیتشان رد شده بود تائید شدند که در میان آن ها اسامی وکیلی و رحیمی جهان آبادی نمایندگان اصلاح طلب دیده می شود.

گفتنی است قبل از این ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی مجلس رد صلاحیت شده بودند. اما بودند تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شده که اعتراض کردند اما در بررسی‌های مجدد صلاحیتشان در شورای نگهبان تائید نشد و باید با صندلی‌های سبز مجلس در بهار ۹۹ خداحافظی کنند.

روز سرنوشت ساز اصلاح‌طلبان
از اردوگاه جبهه اصلاحات خبر می رسد که همه چیز درباره آرایش سیاسی این جناح در انتخابات به جلسه امروز شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بستگی دارد. سیدحسن رسولی رئیس ستاد انتخابات مرکزی شورای عالی جبهه اصلاح طلبان در این باره تاکید کرد در صورت تصمیم شورای عالی، متناسب با تعداد کاندیداهای تایید شده در تهران و استانها در انتخابات حضور خواهیم داشت، آنچه ستاد انتخابات بر آن مصرر است، حضور اصلاح‌طلبانه‌ در انتخابات است. اما آذر منصوری دبیر شورای عالی جبهه اصلاح طلبان حرف های تند و تیز تری زد وی گفت راهبرد ما فعلا عدم ارائه لیست است وی در واکنش به اضافه شدن ۲ هزار نفر به تعداد تائید صلاحیت شده ها گفت: اطلاعاتی که به ما رسیده حاکی از آن است که تغییر ملموسی در وضعیت ردصلاحیت شدگان ایجاد نشده است.اصولگرایان به دنبال وحدتاما اصولگرایان که با تعدد اسامی و لیست ها مواجه شدند به دنبال راهی برای رسیدن به لیست های نهایی خود در کلان شهرها هستند.
ائتلاف اصولگرایان در تهران پس از منتشر شدن لیست ۱۵۹ نفره در روزهای ابتدایی تائید صلاحیت ها ۲ روز قبل اعلام کرد که در انتخابات درون گروهی این لیست به ۹۰ نفر رسیده است.مهمترین نکته در لیست ۹۰ نفره ائتلاف اصولگرایان حذف ۶ نفر از وزرای دولت احمدی نژاد است که شاید در بحبوحه انتخابات برای اصولگرایان حاشیه ایجاد کند.

حال انتخاب ۳۰ نفر از این لیست ۹۰ نفره قرار است به هیئت ۲۱ نفره از چهره های شاخص اصولگرایان سپرده شود.
اسامی این ۲۱ نفر عبارتند از محسن رضایی، غلامعلی حدادعادل، مهرداد بذرپاش، محمدرضا باهنر، مهدی چمران، مجتبی شاکری، حبیب‌الله بوربور، اسدالله بادامچیان، پرویز سروی، مهدی اقراریان و محمدجواد عامری در کنار حجت‌الاسلام مسعود عالی، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی، حجت‌الاسلام قاسمیان، حجت‌الاسلام احسان بی آزار تهرانی، کامران دانشجو، رضا روستا آزاد، یاسر جبراییلی، منوچهر متکی، نادر طالب زاده و معصومه آباد هیات ۲۱ نفره‌ای است که باید نسبت به انتخاب ۳۰ کاندیدای نهایی لیست اصولگرایان در تهران اقدام کند.
دبیر شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب تاکید کرد مدل فعلی در حال اجرا در شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب با استفاده از تمام تجارب گذشته می باشد.
به نظر می رسد که اغلب جریان های مختلف اصولگرایی این بار با ساز و کار ائتلاف کنار آمده اند.
سرنوشت پایداریجبهه پایداری از جریان های منتفذ اصولگرایی اما امروز برای انتخابات در حوزه تهران لیست ۶۰ نفر منتشر کرد. نکته قابل توجه در لیست جبهه پایداری اشتراک تنها ۲۵ نفر از اسامی این لیست با فهرست ائتلاف اصولگرایان است، البته جبهه پایداری در بیانیه خود تاکید کرده است که برای مذاکره با ائتلاف جهت حداکثری کردن افراد مشترک یا رسیدن به لیست واحد ادامه خواهد داشت. حال که اصولگرایان (ائتلاف+ جبهه پایداری) ۱۲۵ کاندیدا برای انتخابات تنها در تهران دارند به نظر می رسد کار سختی برای رسید به لیست واحد دارند. البته هنوز یک مرحله دیگر برای اعتراض رد صلاحیت ها به شورای نگهبان باقیست و بعد از آن باید دید در چند روز آینده راهبرد دو جناح اصلی کشور برای شرکت در انتخابات چیست؟