تلاش ما ایجاد فضایی اثرگذار برای حضور جوانان در نماز جمعه است/ نمی شود محرم و عزاداری برای سید الشهدا را تعطیل کرد
تلاش ما ایجاد فضایی اثرگذار برای حضور جوانان در نماز جمعه است/ نمی شود محرم و عزاداری برای سید الشهدا را تعطیل کرد

نشست اصحاب رسانه با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین به مناسبت ۵ مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه در کشور پس از انقلاب اسلامی با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه‌های رسمی کشوری و استانی در دفتر امام جمعه بندرانزلی برگزار شد.

نشست اصحاب رسانه با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین به مناسبت ۵ مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه در کشور پس از انقلاب اسلامی با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه‌های رسمی کشوری و استانی در دفتر امام جمعه بندرانزلی برگزار شد.

 امام جمعه بندرانزلی در این نشست ضمن تبریک این مناسبت، اظهار کردند: نماز جمعه یکی از مهمترین فرائض دینی ماست؛ این تعبیر رایج که گفته می شود فریضه عبادی – سیاسی، برای اختصار در جمله می‌باشد و ِالا نماز جمعه فریضه‌ای عبادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین در ادامه نماز جمعه را پایگاهی جامع و اثرگذار در نظام اسلامی عنوان کردند و افزودند: نقش نماز جمعه در طول ۴۱ سال انقلاب در برابر بحران‌ها، حوادث، جنگ‌ تحمیلی، مبارزه با گروهک‌ها، منافقین، حوادث طبیعی، فساد، رانت و… نقشی بی‌بدیل بوده است و هیچ مجموعۀ دیگری نتوانسته چنین اثرگذاری را داشته باشد.

امام جمعه بندرانزلی در ادامه نشست در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چه تعداد جوان در نمازجمعه‌ها شرکت می‌کنند و راهکارهای افزایش میزان استقبال آنها چیست، بیان کردند: میزان استقبال جوانان از نماز جمعه‌ متفاوت است و به عواملی همچون مجموعه برگزار کنندگان نماز جمعه، فضای نماز جمعه و برنامه‌هایی که در حاشیۀ نماز جمعه برگزار می‌شود بستگی دارد، در بعضی مناطق استقبال جوانان بسیار پر رنگ و در بعضی مناطق ضعیف تر است یا اصلا حضور چندانی ندارند.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با تاکید براینکه نماز جمعه صرفا خطبه نیست، خاطر نشان کردند: نمازجمعه فرصتی طلائی در راستای فعالیت‌های فرهنگی است و اگر از این ظرفیت جدا برای اثرگذاری استفاده شود قطعا حضور مردم خصوصا جوانان پر رنگ‌تر می‌شود.
ایشان با بیان اینکه باید نیاز جوانان در نماز جمعه مورد تبیین و با ارائه راهکارهای مناسب تامین گردد در غیر اینصورت حضور در نماز جمعه برای آنان صرفا جنبه تعبدی دارد، گفتند: دشمن تلاش می‌کند تا شرایط زندگی افراد را به گونه‌ای مدیریت کند تا فرصت حضور در نماز جمعه را از آنها بگیرد؛ لذا سعی و تلاش همۀ ما بر این است که فضای نماز جمعه را فضایی اثرگذار برای مردم خصوصا جوان‌ها رقم بزنیم تا حضورشان در نماز جمعه از آنچه هست پر شورتر شود.

امام جمعه بندرانزلی در راستای این پرسش یکی از خبرنگاران که مقام معظم رهبری با صدور بیانیۀ گام دوم انقلاب چه انتظاری از مردم و مسئولین دارند، تشریح کردند: بیانیۀ گام دوم نقشۀ راه دهۀ پنجم انقلاب به بعد است و قاعدتاً زمانی که نقشۀ راهی ترسیم و ابلاغ می‌شود همه نسبت به آن مسئولیت دارند.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین تاکید کردند: وظیفۀ ما نسبت به بیانیه گام دوم انقلاب در بخش فردی و اجتماعی است و لذا در بخش فردی باید به رهنمودهای این بیانیه به تناسب بخش های مختلف زندگی فردی خود عمل کنیم و در بخش اجتماعی افرادی که مسئولیت دارند باید در حوزه مسئولیت خود محتوای بیانیه را در جامعه عملیاتی کنند؛ همچنین کسانی که مسئولیت اجرایی ندارند به تناسب شغل خود در این زمینه باید احساس مسئولیت داشته باشند.
ایشان با ابراز ناراحتی از اینکه متاسفانه رهنمودها و طریق‌هایی که در طول ۴۱ سال گذشته چه در زمان حیات امام(رضوان‌الله) و چه در زمان مقام معظم رهبری ارائه شده آنطورکه باید مورد توجه قرار نگرفته، خاطر نشان کردند: در رابطه با بیانیۀ گام دوم باید این نقیصه برطرف شود و همه نسبت به این بیانیه احساس تکلیف و تعهد کنند و آنرا مورد توجه و عمل قرار دهند تا آثار این نقشه راه و مسیری که مقام معظم رهبری ترسیم کردند به ایجاد تمدن بزرگ اسلامی منتهی شود و زمینه ساز طلوع خورشید عظمی ولایت باشد.

امام جمعه بندرانزلی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی براینکه قرارگاه مواسات توانست خدمات شایسته‌ای ارائه کند و آیا نهضت احسان و تعاون ادامه دهنده همان مسیر است، اظهار کردند: شرایط کرونا موجب شد رزمایش مواسات و به تعبیر مقام معظم رهبری کمک‌های مومنانه در جامعه ما به صورت برجسته خودش را نشان دهد؛ مقام معظم رهبری در بیانات سال جدیدشان فرموده بودند که کمک‌های مومنانه تا پایان ماه مبارک رمضان استمرار پیدا کند، چون پیش بینی میشد تا بعد از ماه مبارک رمضان مجموعۀ ابتلا به این بیماری در کشور مهار شود اما متاسفانه تصمیمات عده‌ای از مسئولین و کم توجهی برخی از مردم موجب شد تا این امر که در حال محقق شدن بود به وقوع نپیوندد.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین مطرح کردند: موج دوم این بیماری خیلی سریع در حال افزایش است و بنا بر پیشنهاد شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با توجه به آنچه که در رزمایش مواسات انجام شد و الحمدلله بسیار موفق بود، خدمت مقام معظم رهبری برای ادامه این مسیر اعلام آمادگی شد که نهاد امامت جمعه در سراسر کشور این مسئولیت خطیر را ادامه دهد و لذا نهضت احسان و تعاون به همین معنا شکل گرفته و با محوریت نمایندگان محترم ولی فقیه در مراکز استانها و ائمه محترم جمعه در شهرها این فعالیت را ادامه می‌دهند.
ایشان با اظهار اینکه محوریت این نهضت با ائمه جمعه است اما کار بدست مردم، خیرین، مسئولین و همه کسانی انجام می‌شود که بتوانند قدمی بردارند و کمکی به وضعیت مردم، نیازمندان و آسیب دیدگان از این شرای ط داشته باشند، تصریح کردند: در شهرستان طی هفتۀ گذشته متجاوز از یک هزار پک مواد پروتئینی و تعداد قابل توجهی بسته معیشتی در بین نیازمندان و آسیب دیدگان کرونا شهرستان توزیع شد که امیدواریم با حضور مردم و تداوم کمکهای خیرخواهانه و خیرانه ادامه پیدا کند.

امام جمعه بندرانزلی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که با توجه به شرایط موجود کرونایی برای تقویت فعالیت‌های فرهنگی در ایام پیش رو همچون عید قربان، غدیر و ماه محرم چه راهکارهایی برنامه ریزی شده است، خاطر نشان کردند: در رابطه با مسائل فرهنگی در جامعه با توجه به شرایط فعلی و وضعیت کرونا که همه بخش‌های جامعه را تحت تاثیر قرار داده، قطعا کما فی السابق توقع برگزاری فعالیت‌های فرهنگی، مراسم‌ها، اجتماعات را نداریم اما باتوجه به دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هایی که اعلام می‌شود سعی بر این است که این برنامه‌ها همچون گذشته برگزار شود تا مردم از آثار آن بهره‌مند شوند.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین طراحی و استفاده از راهکارهای جدید همچون فضای مجازی و ارتباطات دیگری که بتواند اثرگذاری لازم را در مباحث فرهنگی و مسائل معنوی ایفاء کند لازم و ضروری دانستند و تاکید کردند: نباید از این فرصت – فضای مجازی، فضاهای جدید و ابتکاراتی که بسیاری از مجموعه های فرهنگی توانستند در این ایام داشته باشند _ غافل شد، ضمن اینکه امیدواریم شرایط هرچه زودتر به وضعیت عادی برگردد تا جامعۀ ما از همچون گذشته از آثار و برکات اجتماعات و مراسم‌های مذهبی که داشتند و بسیارهم اثر گذار بوده بهره‌مند شوند.
ایشان تصریح کردند: طبق گفته متخصصان این بیماری ادامه دارد و حتی اگر موج شیوع آن هم برطرف شود اصلش از بین نمی‌رود، بنابراین باید آمادگی زیست با این ویروس را داشته باشیم و در خودمان ایجاد کنیم که این موضوع منحصر به مساجد و مراسم‌های معنوی چون محرم هم نیست؛ مردم باید به صورت فردی خودشان را با شیوه‌هایی که بیان شده و دستورالعمل‌هایی که وجود دارد در برابر ابتلا به این بیماری حفظ کنند.

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه همانطور که رئیس جمهور محترم گفتند، نمی‌شود محرم و عزاداری برای سید الشهدا را تعطیل کرد، افزودند: همۀ ما نسبت به زنده نگه داشتن قیام سیدالشهدا و عاشورا به لحاظ آثار و برکاتی که در زندگی ما و روشنگری در جامعه دارد موظفیم و این موضوع ایجاب می کند که ما مراسم‌های محرم را به لحاظ ضرورت با شیوه‌های مورد تائید و پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنیم.

امام جمعه بندرانزلی همچنین در رابطه با سوال یکی دیگر از اصحاب رسانه مبنی بر چگونگی شناخت عرفه و نهادینه کردن آن در جامعه، اظهار کردند: لازمه شناخت و بهره برداری بیشتر از عرفه و ایام دیگری مثل آن، افزایش شناخت بیشتر و اعتماد راسخ تر جامعه نسبت به دین، معارف دینی و رابطه انسان با خداوند متعال است.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه عرفه به معنای شناخت و معرفت است، تاکید کردند: این شناخت و معرفت به این معناست که انسان در پیشگاه پرودگار متعال خودش را بسیار ناچیز ببیند؛ در زندگی و سیرۀ اولیاء خدا، درجۀ تقرب انسان‌ها به پروردگار متعال بستگی به میزان خضوع و خشوعی است که در پیشگاه خداوند ابراز می‌کنند.
ایشان با تاکید بر اینکه هرچه بنده در پیشگاه خداوند رحمان خودش را ذلیل‌تر، محتاج‌تر و نیازمندتر بداند قطعا معرفتش نسب به پرودگار متعال بیشتر است، ادامه دادند: لذا لازمۀ بهره‌برداری هرچه بیشتر مردم از عرفه، تقویت و گسترش بنیان‌های فکری و اعتقادی دین در جامعه است؛ هرچه این بنیان‌ها مستحکم‌تر و قوی‌تر شود، توجه به خدا بیشتر و بهره‌برداری از عرفه هم پررنگ تر و قوی‌تر می‌شود.

امام جمعه بندرانزلی در پایان ضمن تشکر از اصحاب رسانه، عنوان کردند: از رسانه‌ها و خبرنگاران به لحاظ نقش اثرگذاری که دارند انتظار می‌رود نسبت به نماز جمعه توجه و اهتمام بیشتری داشته باشند و صرفا به انتشار خبر نماز جمعه اکتفا نکنند؛ توقع ما از خبرنگاران و مجموعۀ رسانه‌ها این است که در هرچه غنی‌تر شدن و به روزتر شدن نماز جمعه‌ها از لحاظ کمی و کیفی مشارکت فعال داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین همچنین نقش خبرنگاران و رسانه‌ها در اثرگذار تر شدن این فریضه و پایگاه مهم نظام را موثر دانستند و تاکید کردند: باید این مجموعه را حفظ، تقویت و کارآمدتر کرد که با ارتباط دو سویه و مستمر رسانه‌ها با مجموعه نماز جمعه در غالب پیشنهادات و انتقادات میسر است.


ایشان با بیان اینکه نماز جمعه در شرع مقدس، قرآن کریم و فرمایشات معصومین(علیه‌السلام) مورد تاکید فراوان قرار گرفته است، تصریح کردند: باید تلاش کنیم جامعۀ ما به گونه‌ای با نماز جمعه و اهمیت و آثار آن آشنا شود تا از نماز جمعه به عنوان یک فریضه‌ای که آثار فراوانی از حیث مادی و معنوی در زندگی انسان دارد، استقبال کند و هیچ چیز مانع حضور آنها نشود.