سوءاستفاده از کمیسیونهای ماده ۹۹ و ۱۰۰ | اتصال تمامی شهرداریها به سامانه نظام مهندسی
سوءاستفاده از کمیسیونهای ماده ۹۹ و ۱۰۰ | اتصال تمامی شهرداریها به سامانه نظام مهندسی

خزرفوری:رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان از استاندار و رئیس دادگسترى استان در برخورد با تخلفات ساختمانی تشکر کرد و گفت: متاسفانه تعداد بخشداریها و دهیاری‌های متصل به سامانه نظام مهندسی ساختمان به ده درصد هم نمی‌رسد.

به گزارش خزرفوری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، طی جلسات جداگانه‌ای که درخصوص پیشگیری از وقوع تخلفات ساختمانی در دادگستری و استانداری با حضور تمام مدیران استانی برگزار شد.

مهندس بهزاد پارسا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان نیز در این جلسه ضمن تشکر از پیگیری و حمایت قاطع ریاست دادگستری و همچنین معاونت پیشگیری از جرم در حوزه ساخت و ساز که در جهت ایمنی، آرامش، امنیت جانی و مالی شهروندان و بهره برداران مسکن می‌باشد تقاضا کرد ضمن تاکید بر تسریع روند تصویب قانون صدور مجوز بر زمینهای نسقی در مجلس، برای ریشه کن کردن تخلفات، مطابق اظهار نظر ریاست جمهوری کمیسیونهای ماده ۹۹ و ۱۰۰ باید برچیده شود و مالکان و سازندگان قبل از دریافت پروانه ساختمانی، تراکم مازاد درخواستی را براساس موقعیت ملک و ملک‌های همجوار در کمیسیون ماده پنج و کارگروه‌های موجود در هر مرجع صدور پیگیری نمایند. در حال حاضر درجهت حل این بحران دو موضوع باید در دستور کار قرار گیرد، اول اینکه هیچ ساختمانی بدون نقشه‌های تایید شده نظام مهندسی در کمیسیون ماده ۹۹ و ۱۰۰ بررسی نشوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان تصریح کرد: قطعا ساختمانی که به این کمیسیونها می‌روند مقوله شهرسازی در آن رعایت نشده است، اما تخلف در ضوابط شهرسازی بهانه‌ای به دست سودجویان می‌دهد که با نقشه‌هایی فاقد ایستایی و استحکام، ساختمانها را اجرا و درنهایت با پرونده سازی، تایید همین کارها را از کمیسیونهای مذکور دریافت می‌نمایند مانند ساختمان متروپل.

وی دومین مسئله در جهت رفع بحران مذکور را چنین برشمرد که تمامی مراجع صدور پروانه موظف هستند وضعیت مهندسان ذیصلاح پروژه‌های نسقی هنگام بررسی، قبل و بعد از کمیسیون‌ها را از طریق سازمان نظام مهندسی استعلام و تعیین تکلیف نمایند درحالیکه متاسفانه در این موضوع به صورت سلیقه‌ای و موردی برخورد می‌شود.

در همین راستا در جلسه دیگری که در خصوص تخلفات ساختمانی با حضور استاندار گیلان و با تاکید بر لزوم برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز برگزار شده بود، مهندس پارسا درخصوص سامانه برخط تاکید کرد که در حال حاضر تمامی شهرداریها متصل به سامانه نظام مهندسی هستند و از گزارش‌های ارسالی ناظران که به صورت الکترونیکی ارسال می‌شود تقریبا سی درصد از آن‌ها را شهرداری‌ها رویت نموده‌اند که این میزان نسبت به سال گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است. اگرچه در این زمینه برخورد قاطعانه مطلوب نظر همه دستگاههای مسئول می‌باشد.

وی افزود: متاسفانه تعداد بخشداریها و دهیاری‌های متصل به سامانه نظام مهندسی ساختمان به ده درصد هم نمی‌رسد که همین موضوع زمینه بروز تخلفات گسترده‌ای را فراهم نموده است درحالیکه اتصال به این سامانه برخط تنها از طریق دریافت یک نام کاربری و رمز عبور و در عرض چند دقیقه میسر است.

در این جلسه استاندار گیلان پس از شنیدن صحبت‌ها و اظهار نظرهای مدیران مختلف در خصوص موضوعات مربوط به سازمان تظام مهندسی تاکید کرد که تمام بخشداریها موظف هستند تا انتهای خرداد ماه به سامانه نظام مهندسی متصل شوند. درخصوص اتصال دهیاریها هم به این سامانه تاکید ویژه‌ای به فرمانداران جهت پیگیری این امر نمود و ضمن اشاره به عزم جدی دولت در مبارزه با فساد و همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز افزود با مسببان ساخت و سازهای غیرمجاز در استان برخورد جدی می‌شود.

وی همچنین به شهرداران و دهیاران استان تاکید کرد همه مدیران موظند نسبت به صدور مجوزهای ساخت و ساز نظارت ویژه داشته باشند و با تاکید بر لزوم برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: نباید هیچ نفعی در تقابل با منافع مردم باشد چرا که ملت و منافع ملی بر هر امری اولویت دارند.

Share