تحولات اخیر بین المللی و موقعیت ممتاز گیلان
تحولات اخیر بین المللی و موقعیت ممتاز گیلان

خزرفوری:در چنین شرایطی می توان بر نقش بنادر شمالی ایران بیش از پیش تأکید نمود که امکان دریافت غلات از روسیه و رساندن آن به ایران می تواند ایران را در برابر بحران احتمالی مواد غذایی در موقعیتی مطمئن قرار دهد. در ضمن با توجه به تنش شکل گرفته مابین روسیه و دولت های عضو اتحادیه اروپا بر سر مناقشه نظامی در اوکراین ، ایران و به ویژه استان گیلان می تواند تبدیل به پل ارتباطی ممتازی برای ارسال کالا و محصولات کشاورزی و تولیدات صنایع غذایی مورد نیاز روسیه از طریق بنادری به مانند انزلی گردد.

به گزارش خزرفوری به نقل از حکایت گیلان | روزبه عسکری زاده


استان گیلان با مساحت ۵۴۲۲مایل مربع و در اختیار داشتن بنادر انزلی و آستارا می تواند جایگاهی ویژه در جهت توسعه گیلان و بهبود مناسبات تجاری و اقتصادی برای ایران داشته باشد.

گیلان دارای موقعیتی جغرافیایی است که می توان از آن در مسیر دستیابی به اهداف ایران برای رشد و توسعه هر چه بیشتر بهره برد.  بالاخص در شرایط جدید بین المللی پیش آمده که ارتش روسیه درحال پیشبرد عملیات ویژه نظامی در شرق و جنوب اوکراین است امکان صادرات محصولات کشاورزی و سایر محصولات غذایی اوکراین از طریق بنادر جنوبی آن یا امکان پذیر نمی باشد و یا به سختی امکان پذیر است ، خود به خود موجب می شود تا نقش بنادر جنوب ایران برای ترخیص و دریافت این محصولات نیز متزلزل گردد. حال در چنین شرایطی می توان بر نقش بنادر شمالی ایران بیش از پیش تأکید نمود که امکان دریافت غلات از روسیه و رساندن آن به ایران می تواند ایران را در برابر بحران احتمالی مواد غذایی در موقعیتی مطمئن قرار دهد. در ضمن با توجه به تنش شکل گرفته مابین روسیه و دولت های عضو اتحادیه اروپا بر سر مناقشه نظامی در اوکراین ، ایران و به ویژه استان گیلان می تواند تبدیل به پل ارتباطی ممتازی برای ارسال کالا و محصولات کشاورزی و تولیدات صنایع غذایی مورد نیاز روسیه از طریق بنادری به مانند انزلی گردد.

استان گیلان می تواند نقشی فزاینده در جهت تقویت دوستی و ارتباط اقتصادی و تجاری مابین ایران و روسیه بازی نمایند، مطلوب است که مسئولان محترم استانی و کشوری با توجهی بیش از پیش به این امر مهم تلاش نمایند تا نه تنها موانع از پیش روی تجار و بازرگانان در این عرصه برداشته شود بلکه خود دولتمردان هم با هم اندیشی بیشتر با نخبگان ، زمینه ساز گسترش سطح مناسبات اقتصادی فی مابین شوند تا با ایجاد رونق بیشتر اقتصادی در گیلان و کاهش آمار بیکاری بتوان از ظرفیت های بالقوه این استان بیش از پیش بهره برد.

برخی از موانع پیش رو نیاز به توجه و تصمیمات مدیران استان و تماس بیشتر و پیگیر آنان در گفتگو با مدیران کشوری دارد به مانند ایجاد پلی مستحکم در توافقات بین بانکی بین بانک های روسیه و شعب بانک های ایران در استان سرسبز گیلان بالاخص شهرستان رشت و بهر بردن هر چه بیشتر از منطقه آزاد انزلی در جهت تقویت مناسبات اقتصادی و بانکی بین دولت های ایران و روسیه تا در صورت امکان برای تقویت عملکرد و عملیات بانکی شعبی از بانک های روسیه در منطقه آزاد انزلی مشغول به فعالیت شوند و همین امر موجب شود که زمینه های همکاری بین شرکت های تجاری و اقتصادی طرفین تا مرتبه ای گسترش یابد که دفاتری در دو سوی مرز ایجاد گردد تا زمینه تقویت و ماندگاری تاثیر چنین اقداماتی در راستای گسترش رفاه اجتماعی در گیلان فراهم شود.

با عنایت به اینکه شهرستان رشت یکی از شهرهای خواهرخوانده بندر آستراخان روسیه محسوب می شود خود می تواند به قطبی مهم در جهت گسترش مناسبات ایران و روسیه در تمامی ابعاد بدل گردد. با توجه به آنکه «میر بیزنس بانک» شعبه ای در بندر آستراخان دارد ایجاد و گسترش شعب متناظر با آن در استان گیلان و به ویژه در شهرستان رشت می تواند رشت را به کانون مبادلات مالی بین طرفین تبدیل نماید. و اگر این امر با شکل گیری دفاتر تجاری شرکت های روسی همراه شود می تواند موجب رونق اقتصادی هر چه بیشتر گیلان را فراهم آورد.

شهر رشت می تواند به چنان جایگاهی دست یابد که از مسئولان «اسبربانک»(Sberbank) دعوت شود تا با حضور خود در جهت سرمایه گذاری در استان گیلان موجبه تقویت جایگاه این استان گردند. توجه بیشتر به اجرای سریع تر پروژه های عمرانی می تواند به جذابیت هر چه بیشتر گیلان برای جذب سرمایه گذاران روسی کمک کند همچنین شایسته است تا با تقویت فرودگاه بین المللی میرزاکوچک خان آن را به معنای واقعی کلمه به فرودگاهی بین المللی در تراز اوراسیا تبدیل کرد تا با توجه به رویه جدید اوراسیایی دولت روسیه این عامل هم در کنار سایر عوامل بتواند به فرصتی استثنایی برای بهبود وضعیت اقتصادی در استان سرسبز گیلان بدل گردد.