رهاسازی ۳۲ میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی در رودخانه های گیلان
رهاسازی ۳۲ میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی در رودخانه های گیلان

سرپرست شیلات گیلان، با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۳۲ میلیون قطعه ماهی استخوانی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی شده است، گفت: همچنین ۵۰۰ هزار قطعه بچه ماهی خاویاری رهاسازی کردیم.

خزرفوری به نقل از ایسنا نوشت : حمیدرضا تقی نصیری در گفت وگویی، از آغاز رهاسازی بچه ماهیان استخوانی و خاویاری در رودخانه های استان گیلان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۳۲ میلیون قطعه ماهی استخوانی از جمله سوف و سفید در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی شده است.

وی با اشاره به رهاسازی ۵۰۰ هزار قطعه بچه ماهی خاویاری از ابتدای سال تاکنون، افزود: بچه ماهیان رهاسازی شده در مراکز بازسازی ذخایر شیلات استان تولید شده است.

سرپرست اداره کل شیلات گیلان با بیان اینکه چهار مرکز بازسازی ذخایر ماهیان شامل شهید بهشتی(تولید ماهیان خاویاری)، شهید انصاری، حاشیه سفیدرود(تولید ماهیان استخوانی) و شادروان دکتر یوسف پور(تولید ماهیان استخوانی و خاویاری) در استان داریم، عنوان کرد: آلودگی رودخانه‌های گیلان، صید غیر مجاز ماهیان مولد و نا امنی بستر رودخانه‌ها باعث شده شیلات گیلان به فکر بازسازی ذخایر دریای خزر بیفتد.

تقی نصیری ضریب بازگشت شیلاتی ماهیان استخوانی را چهار تا پنج درصد دانست و گفت: ضریب بازگشت ماهیان خاویاری قبلا حدود سه درصد بود که اکنون خیلی کمتر از این اعداد است.

وی خاطرنشان کرد: سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان استخوانی شامل سفید، سوف، سیم و سایر گونه‌ها با وزن بالای یک گرم و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری در اوزان بالای دو گرم تولید و با هدف احیا و افزایش ذخایر این گونه‌ها در دریای خزر رهاسازی می‌شود.