نکته در خصوص رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و هجمه هایی که متحمل می شود!
نکته در خصوص رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و هجمه هایی که متحمل می شود!

خزرفوری:خزر: اظهارات رییس جمهور در خصوص مکالمه اش با رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و تاکید دکتر سالاری بر نقش مثال زدنی بسیجیان و طلاب در کنترل بحران کرونا، این روزها به سوژه اول برخی رسانه های اصلاح طلب و بهانه ای برای هجمه به رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تبدیل شده است.

به گزارش خزرفوری به نقل از خزرآنلاین، با این حال، همنوایی برخی رسانه های اصلاح طلب استانی با این انتقادات، عجیب بوده و نشان می دهد برای اصلاح طلبان تاکید بر لجاجت های حزبی به مراتب مهمتر از تمرکز بر دستاوردهای بومی و منطقه ای است.

در همین راستا، ذکر چند مورد الزامی است:

۱-مکالمه رییس یک دانشگاه علوم پزشکی به عنوان زیرمجموعه کوچکی از وزارت بهداشت با رییس جمهور، نشان از پیگیری های دکتر سالاری در سطح ملی برای ارتقای کیفیت خدمات پزشکی دولتی دارد. در فضایی که خدمات وی آی پی سلامت مدت هاست به بیمارستان های خصوصی با هزینه های سرسام آور محدود گردیده، واضح است که تلاش برای ارتقای خدمات عمومی دولتی در این حوزه، به مذاق برخی ها خوش نیاید. بی شک مکالمه رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با رییس جمهور، تنها محدود به یک مورد نبوده و اساسا هیچ دلیلی جز پیگیری احقاق حقوق مردم گیلان در حوزه سلامت و بهداشت نمی توانسته زمینه ساز مکالمه رییس جمهور و رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان باشد.

۲-موج سواری رسانه های اصلاح طلب به بهانه نادیده گرفتن نقش پزشکان و پرستاران در بحران کرونا و گرفتن ژست خیرخواهانه برای جامعه پزشکی، نه از حب علی (ع) که از بغض معاویه است. اصلاح طلبان مدت هاست دشمنی خود را با نیروهای حرکت مردمی در قالب بسیج و بسیجی آشکار کرده و اساسا هر چه که یادآور نقش آنان و اقدامات انقلابی شان باشد، با یک چوب می رانند. حالا در این میان برجسته نمودن نقش پزشکان و از لزوم توجه به جامعه پزشکی و پرستاری سخن گفتن، برای خالی نبودن عریضه و پوششی برای پنهان کردن هدف اصلی است!

۳-امثال علی نوبخت که این روزها داعیه دار دفاع از حیثیت جامعه بزرگ پزشکی شده و اظهارات دکتر سالاری در تببین نقش نیروهای کمک مردمی در بحران کرونا را باعث وهن جامعه پزشکی دانسته اند، سال ها به صورت خانوادگی در سطوح بالای تصمیم گیری بوده اند. با این حال، سوال اینجاست که ایشان و برادرشان چه خدمتی به ارتقای حوزه سلامت جامعه و شکستن انحصار پزشکی در کشور نموده اند؟ متاسفانه علیرغم وجود پزشکان متعهد و خداترس در بین جامعه بزرگ پزشکی که البته کم تعداد هم نیستند، برخی پزشکان مدت هاست خود را تافته ای جدا بافته از مردم و اصطلاحا عزیزدردانه می دانند. ایستادگی همین دسته از پزشکان در برابر استفاده از کارت خوان و ارائه پاسخ “همینی که هست” به انتقادات بیماران در خصوص چرایی عدم استفاده از آن را باید در همین راستا ارزیابی کرد.

۴-دکتر سالاری از معدود پزشکانی خبره ای است که توانسته با رنج تحصیل و پشتکار قوی به جایگاه فعلی دست پیدا کند. مردی که به مانند بسیاری از هم کیشان خود می توانست گزینه مهاجرت را به ماندن و خدمت کردن به این مردم ترجیح دهد. سالاری نمونه کامل یک پزشک متعهد است، متعهد به جامعه ای که در آن رشد کرده، متعهد به نظامی که برای تعلیم و آموزش او، هزینه کرده و سرانجام متعهد به مردمی که در سخت ترین روزهای کرونا به کمک او و همکارانش نیاز داشته اند. سالاری بر خلاف بسیاری از همکاران خود، نگاه صنعتی به علم پزشکی نداشته است. وی در نخستین ماه های تصدی اش بر کرسی ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بحران ویروس کرونا روبرو شد و توانست استانی را که به همراه قم در زمره اولین استان های آلوده کشور بود، به اولین استان کشور در میزان واکسیناسیون و کنترل موفقیت آمیز ویروس کرونا تبدیل کند. پرواضح است که توسعه محیط های درمانی دولتی در کنار تجهیز بیمارستان های دولتی به جدیدترین تکنولوژی های روز پزشکی توسط او، به مذاق ذینفعان بخش خصوصی بهداشت و درمان خوش نیاید و از کوچکترین فرصتی برای هجمه به او رویگردان نباشند.

۵- تاکید بر نقش طلاب و نیروهای کمک مردمی در مهار بحران کرونا به هیچ عنوان نافی رشادت های پزشکان و پرستاران نیست. رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بارها بر لزوم حمایت از جامعه بزرگ پرستاری و ثبت رشادت های پزشکان تاکید کرده است. با این حال برخی اصرار عجیبی دارند تا وانمود کنند اظهارات دکتر سالاری در تبیین جایگاه نیروهای کمک مردمی و طلاب، نادیده گرفتن نقش پزشکان و پرستاران و باعث وهن جامعه پزشکی است! این سیاست نخ نمای تهییج احساسات مردمی و موج سواری بر آن، در هر حوزه ای هم که باشد، مدت هاست که کارکرد اصلی خود را از دست داده و دیگر نمی توان از آب آن، کره گرفت! هر عقل سلیمی می تواند بفهمد که ویروس کرونا با همراهی و همدلی تمام اقشار جامعه کنترل شد و از آن فردی که با یک ماسک حداقل اصول بهداشتی را رعایت می کرد تا آن پزشک متعهدی که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا، جان انسان ها را نجات می داد، همه و همه در این چرخه مهار، نقش آفرینی کردند. بی شک اگر عدم پایبندی مردم به پروتکل های بهداشتی و استقبال آن ها از تزریق واکسن نبود، جامعه بزرگ پزشکی و پرستاری به تنهایی قادر به کنترل این بیماری نبود و از سوی دیگر اگر وجود پزشکان انسان دوست و خداترس نبود، گسترش این ویروس منحوس منجر به تلفاتی بسیار بیشتر و سنگین تر می شد.

۶-دولت آیت الله رییسی انصافا در واردات واکسن و نجات جان انسان ها در برابر ویروس کرونا، موفق عمل کرد. یادمان نمی رود در سایه تعلل دولت پیشین در واردات واکسن، چگونه کرونا خانواده ها را داغدار و روزانه تعداد زیادی را روانه قبرستان ها می کرد. اتهام زنی به این دولت آن هم با کلیدواژه کرونا اگر ناشی از کژفهمی نباشد، احتمالا ریشه در منافعی دارد که خود را به نفهمیدن زدن، لازمه تحقق آن است! رسانه های اصلاح طلب که تا دیروز فریاد تظلم خواهی مردم از نبود واکسن کرونا سر می دانند، امروز در حالی یک مکالمه چند دقیقه ای را باعث وهن جامعه پزشکی قلمداد می کنند که چشمانش را بر موفقیت های دولت در مهار بحران کرونا و کمک به جامعه پرستاران و پزشکان برای خلاصی از زیر این بار سنگین بسته اند. البته برای چشم هایی که خود را به ندیدن زده اند، آیه شریفه ” فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَرَضاً ” بهترین مصداق است.

۷-و در پایان، استان گیلان مدت هاست که از نبود مدیران تراز اول رنج می برد. گیلانی ها بهتر از همه می دانند و قضاوت میـکنند که معدود چهره هایی که توانستند از گیلان به سطوح بالای مدیریتی راه یابند، چه قدم هایی را برای ارتقای گیلان و گیلانی و چه قدم هایی را برای خانواده و بستگان شان برداشته و چه شوهای تبلیغاتی به راه انداختند. در خصوص رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و حداقل در این مورد، افشای مکالمه فی مابین وی و رییس جمهور توسط رییس جمهور صورت گرفت و نشان داد که سالاری به دور از هرگونه بهره برداری تبلیغاتی به دنبال خدمت به مردم است که اگر هدف، بهره برداری تبلیغاتی بود، این مکالمه بهترین فرصت برای نیل به آن قلمداد می شد!