مشاهده گونه کمیاب «شوکا» در شهر بیجار گیلان + فیلم
مشاهده گونه کمیاب «شوکا» در شهر بیجار گیلان + فیلم

یک گونه کمیاب شوکا معروف به گوزن مینیاتوری در سد آیت‌الله بهجت شهر بیجار رودبار گیلان مشاهده شد.

به گزارش خزرفوری و به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، گونه جانوری «شوکا» معروف به گوزن مینیاتوری که در جنگل‌های استان گیلان کمیاب شده اخیراً توسط یک گردشگر در آب‌های سد آیت‌الله بهجت شهر بیجار رودبار در حال شنا مشاهده و تصویربرداری شده است.

علی فرهی تکرمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار در این باره اظهار کرد: شوکا که به گوزن مینیاتوری گیلان معروف است، به دلیل اطلاعات کم از این گونه تصور می‌شد نسل آن در جنگل‌های گیلان کمیاب شده است.

وی با اشاره به ثبت تصویر این گوزن تسط یک گردشگر گفت: ثبت و تصویربرداری از این  شوکای نر، توسط یکی از گردشگران به شکل تصادفی در حین قایق‌سواری در سد آیت‌الله بهجت شهر بیجار رودبار انجام شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با اشاره به اینکه ثبت حضور این حیوانات در عرصه‌های طبیعی نشانگر وجود محیطی امن برای زندگی این جانوران است، تصریح کرد: شوکا پستانداری کوچکتر از مرال، کمی قوزدار و دارای دم بسیار کوتاه است که در زبان ترکمنی آن را شوکه، در ترکی «الیک» و در کردی «فیله گچه» می‌نامند؛ موهای شوکا در تابستان کوتاه و نرم و به قهوه‌ای متمایل به قرمز و در زمستان خاکستری است.