جابجایی ۶۵ درصد زوار گیلانی با خودروی شخصی/ بازگشت نیمی از زوار
جابجایی ۶۵ درصد زوار گیلانی با خودروی شخصی/ بازگشت نیمی از زوار

دبیر ستاد اربعین گیلان، با بیان اینکه ۶۵ درصد زوار استان با خودروهای شخصی تا مرز عراق جابجا شدند، گفت: بدون خودروهای شخصی امکان جابجایی زوار با ناوگان حمل و نقل عمومی وجود نداشت.

خزرفوری به نقل از ایسنا : نادر عبدالله پور با بیان اینکه در حال حاضر اوضاع مرزهای ایران و عراق عادی بوده و تعادل در رفت و برگشت زوار اربعین برقرار شده است، اظهار کرد: تردد در مرزها تسریع و تسهیل شده است و همکاری خوبی در طرف عراقی برای ورود زوار با خودرو وجود دارد؛ همچنین گیت های ورودی عراق اضافه شده و تردد را برای زوار آسان کرده است.

وی از ثبت نام ۴۶ هزار و ۱۰۰ گیلانی در سامانه سماح و ثبت نام قطعی ۴۰ هزار نفر خبر داد و عنوان کرد: با توجه به آمارهای دریافتی از پلیس راه و ناوگان حمل و نقل عمومی استان، شاهد خروج ۴۰ هزار زائر گیلانی از مرزها هستیم که تاکنون ۵۰ درصد آنان بازگشته اند.

دبیر ستاد اربعین گیلان در گفت وگوی خبری باران، با بیان اینکه ۶۵ درصد زوار استان با خودروهای شخصی تا مرز عراق جابجا شدند، گفت: بدون خودروهای شخصی امکان جابجایی زوار با ناوگان حمل و نقل عمومی وجود نداشت.

عبدالله پور با اشاره به تردد ۹۵ درصدی زوار گیلانی از مرز مهران، یادآور شد: زوار گیلان زمان بازگشت از عراق عجله نکنند و آرام و با احتیاط بازگردند و در موکب های بین راه خستگی در کنند تا سلامت آنان حفظ شود.

وی با بیان اینکه برگه های گذر موقت تا پایان ماه صفر اعتبار دارد، خاطرنشان کرد: طبق فتوای مراجع عظام زیارت امام حسین(ع) از اول تا پایان صفر ثواب زیارت اربعین را دارد.

دبیر ستاد اربعین گیلان، از برپایی ۲۹ موکب استان در اربعین امسال خبر داد و عنوان کرد: موکب آستارا که آماده پذیرایی از زوار خارجی حوزه آذربایجان و قفقاز بود نیز به دلیل منطقه صفر مرزی رفته است. همچنین پنج موکب در نجف و دو موکب در مسیر نجف تا کربلا داریم و مابقی موکب ها در کربلا هستند و جزو کیفی ترین موکب ها محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه امسال شش مرز خروجی برای زوار بازگشایی شده بود، ادامه داد: در پنجشنبه هفته گذشته ۶۰۰ هزار نفر برای عبور از مرز مراجعه کردند که گیت های عراق پاسخگو نبود و لذا باید برنامه ریزی های لازم طی سالهای آینده انجام شود.

عبدالله پور، با اشاره به استقرار موکب های ایران تا سه روز پس از اربعین، اضافه کرد: در حال حاضر روزانه ۳۵ دستگاه اتوبوس از گیلان به مرزها اعزام می شود و رفت و برگشت زوار متعادل شده است.

وی با بیان اینکه فضای معنوی اربعین زوار را حداقل تا یک سال بیمه می کند، یادآور شد: اربعین علاوه بر پیام های جهانی، موجب انسجام و وفاق ملی شده است و بین ملت ایران و ملت عراق یک پیوند عمیق ایجاد کرده است.

انتهای پیام