اهدای عضو در گیلان به ۲ بیمار زندگی دوباره بخشید
اهدای عضو در گیلان به ۲ بیمار زندگی دوباره بخشید

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: بیست و دومین اهدای عضو طی سال جاری در گیلان به ۲ بیمار حیات دوباره بخشید.

به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری

خزرفوری به نقل از ایرنا : دکتر سیامک‌ ریماز روز چهارشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: اینبار اعضای بانویی به نام سپیده قسمتی ۴۱ ساله از شهرستان ماسال اهدا شد.
وی بیان داشت: ٢ کلیه این فرد دچار مرگ مغزی با رضایت خانواده به ٢ بیمار ٣١ و ٣٢ ساله (خانم) در مرکز آموزشی، درمانی رازی رشت پیوند زده شد.
سال گذشته در مجموع ۲۴ مورد اهدای عضو در گیلان انجام شد اما از ابتدای امسال تاکنون۲۲ مورد اهدای عضو در استان به ثبت رسیده‌ است.

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهدای عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.  

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.  

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.