گیلان، استانی با تاریخ پرعظمت و مشاهیر بزرگ
گیلان، استانی با تاریخ پرعظمت و مشاهیر بزرگ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: گیلانی استانی با فرهنگ و هنر و تاریخ پرعظمت با مشاهیر بزرگ و فراموش نشدنی است.

خزرفوری : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش استان گیلان را استانی با ظرفیت‌های بزرگ فرهنگ و هنر دانست و گفت: تاریخ ایران تاریخی پرعظمت است و در همه تحولات ایران در دوره‌های مختلف به ویژه در دوره‌های معاصر، پیشگام بوده است.
دکتر محمد مهدی اسماعیلی افزود: این استان شهدای زیادی هم در دوران دفاع مقدس، هم در دفاع از حرم و امنیت تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
وی گفت: گیلان استانی پر از علمای وارسته نظیر آیت الله بهجت است، استانی با اندیشمندان و بزرگان بسیاری که در قله رشته‌های مختلف ایستاده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استان گیلان استان مشاهیر بزرگ و فراموش نشدنی در ایران است، در شعر و ادبیات؛ در فقاهت و در رشته‌های مختلف دانش‌های نوین و همچنین در حوزه‌های مختلف سینما، تئاتر و موسیقی استان گیلان استانی کم نظیر و سرآمد است.

سال های پایانی قرن ۱۳ سال های خاصی بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سال های پایانی قرن ۱۳ سال های خاصی بود گفت : در آن سالها رنج و محنت و سختی هایی بر ایران حکمفرما بود و نهضت میرزا در همان سال ها اتفاق افتاد .

محمد مهدی اسماعیلی گفت : ایران عزیز ما در آن سالها تا حد واگرایی کامل پیش رفته و حتی آسیب دیده بود و وحدت ملی و وحدت سرزمینی به واسطه حضور استعمارگران آسیب دیده بود و در آن روزها استعمارگران در کشور جولان می دادند و دولت روس و دولت انگلیس و حاکمان نالایق دست به دست هم داده بودند و کشور ما در سختی روزگار می گذراند.

وی افزود : در این روزها میرزا با عزمی راسخ و دلی امیدوار با یاران اندک ولی صدیق به عنایات الهی به پا خواست و قیام کرد .

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اینکه آرمان میرزا رهایی از استبداد و استعمار بود  گفت : نهضت میرزا کوچک به شکست انجامید اما بذری بود در سرزمین پر استبداد ایران و از آن درخت تناوری رشد کرد و ثمره اش انقلاب اسلامی شد.

دشمن به دنبال یاس و ناامیدی در جامعه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دشمن در دوره های مختلف اسم و عنوانش شاید تغییر کند اما هدفش همیشه براندازی اسلام است گفت : امروز هم در شرایطی قرار داریم که دشمن به دنبال یاس و ناامیدی در جامعه است  .

گیلان، استانی با تاریخ پرعظمت و مشاهیر بزرگدکتر محمد مهدی اسماعیلی افزود : دشمن در دوران میرزا به دنبال تجزیه ایران بود، اما بزرگانی چون مدرس، پسیانی ، خیابانی و میرزا کوچک با استقامت ایسادند و دست دشمن را کوتاه کردند اما دشمن هرگز دست برنمی دارد همانطور که در بعد از انقلاب هم دشمنی ها را ادامه داد و امروز هم به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه و یاس آفرینی و ناامید کردن مردم از آینده کشور است.

وی افزود : با این اتفاقاتی که اخیرا در کشور رخ داد ، دشمن قصد دارد کشور را دوقطبی کند و یا ایجاد شکاف و از بین بردن وحدت ، سبب براندازی نظام شود .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : ایران متحد و قوی خار چشم دشمن است و نقش آفرینی ایران در صحنه های بین المللی برای دشمن قابل تحمل و هضم نیست و اصحاب رسانه باید با فکر و اندیشه و جهاد تبیینی که رهبری برما فریضه کرده برای پاسخگویی به همین شبهاتی دشمن مطرح کند.

دکتر محمد مهدی اسماعیلی افزود : ما باید گوش شنوایی برای نقدهای منصفانه داشته باشیم ، باید صدای منتقدین و معترضان منصف را بشنویم و البته دولت انقلابی وظیفه خود می داند که با همه گروها بنشیند، صحبت کند و گوش شنوایی برای اعتراضات داشته باشد.