ماهی‌های مهاجر برداشت شن و ماسه در گیلان را ممنوع کردند
ماهی‌های مهاجر برداشت شن و ماسه در گیلان را ممنوع کردند

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان تاکید کرد: به دلیل آغاز فصل مهاجرت ماهیان مولد استخوانی برای زادآوری، برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های گیلان تا پایان فروردین ماه سال آینده ممنوع شده است.

به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری

خزرفوری به نقل از روز دوشنبه روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست گیلان، حمزه عشوری با اعلام این خبر گفت: با توجه به فرارسیدن فصل مهاجرت ماهیان به رودخانه ها و لزوم ایجاد بستر مناسب برای تخم‌ریزی ماهیان مولد، هرگونه برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه های استان ممنوع است.
وی افزود: تمام نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در سراسر استان بصورت شبانه روزی و هماهنگ پایش تمامی رودخانه ها را در دستور کار دارند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و برداشت غیرمجاز از بستر رودخانه با متخلفان به شدت برخورد می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: گونه های با ارزش ماهیان از جمله ماهی سفید، کولی و خاویاری در این فصل از سال اقدام به تخم ریزی و تولید مثل می کنند.
عشوری از همه مردم استان و علاقه‌مندان به حفظ محیط زیست خواست: علاوه بر خودداری از صید در زمان تکثیر ماهیان مولد، تخلفات برداشت های غیرمجاز رابه نیروهای یگان شهرستان ها و در صورت لزوم به اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای پیگیری و برخورد لازم اطلاع دهند.
وی افزود: سامانه گویای ۱۵۴۰ آماده دریافت گزارشات مردمی است.

گیلان دارای ۵۴ رشته رودخانه دایمی است که تعداد ۱۸ رودخانه بنام های سفیدرود، پلرود، شفارود، شلمان رود، زرجوب، گوهررود، پیربازار، پسیخان، سیاه درویشان، ماسوله رودخان، مرغک، دیناچال، لیسار، لمیر، حویق، لوندویل، آستاراچای و آچی رود از لحاظ بیولوژیکی و اکولوژیکی و زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.