صادرات گیلان پارسال به حدود یک میلیارد دلار رسید
صادرات گیلان پارسال به حدود یک میلیارد دلار رسید

استاندار گیلان با بیان اینکه فضای مناسبی برای صادرات در گیلان مهیاست ، گفت: سال گذشته نزدیک به یک میلیارد دلار محصولات مختلف از استان صادرشد که می‌توان با ایجاد زیرساختهای مناسب این رقم را تا مرز ۲ میلیارد دلار در سال افزایش داد.

به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری

 خزرفوری : اسدالله عباسی روز سه‌شنبه در نشستی با فعالان اقتصادی استان گیلان در رشت اظهار کرد: از سوی دیگر باید بر روی صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی بیشتر کار و این موضوع تقویت شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر، محصولات تولیدی خام عرضه نشده و چوب حراج بر تولیدات نزنیم و ارزش افزوده حاصل از فرآوری و تبدیل آن به استان وکشاورز برگردد.

وی با بیان اینکه برای کاهش تورم نیازمند افزایش تولیدات هستیم، گفت :کاهش تورم بدون رشد تولید امکان‌پذیر نیست، هر چه میزان تولیدات افزایش یابد، قیمت ها متعادل می شود و این نیازمند تقویت حضور سرمایه گذاران است.

نماینده عالی دولت در گیلان به حضور موثر سرمایه‌گذاران در افزایش تولید و کاهش تورم اشاره و بیان کرد: نباید سرمایه‌گذاران را در پیچ و خم بوروکراسی اداری معطل کرده بلکه باید صدور مجوزهای لازم برای ایجاد کسب و کار ، اشتغال و تولید را تسهیل کرده و به سهولت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد.

وی گفت: خصوصی سازی و مشارکت مردم در افزایش تولیدات هم بسیار مهم است از این‌رو باید به بخش خصوصی فعال در استان کمک کرد و شرایط سرمایه گذاری را تا حد امکان تسهیل نمود تا سرمایه‌گذاران بیشتری ترغیب شوند در گیلان سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: همچنین باید شرایطی فراهم کرد تا در بخش تولید، رقابت ایجاد شود که در این صورت شاهد افزایش میزان تولید خواهیم بود.

وی افزود: در عین حال باید بر نرخ ها در بازار کنترل و نظارت شود و از مبدا تا مقصد این نظارت بر قیمت ها اعمال شود تا هر محصول با قیمت واقعی آن به دست مصرف‌کننده برسد و این امر نیز در کاهش تورم اثر خود را دارد.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: البته در افزایش تولیدات باید از همه منابع ، استعداد و پتانسیل موجود در بخشهای مختلف به خصوص بخش کشاورزی در استان استفاده کرد وباید مشخص شود که تولیدات سال گذشته چه میزان بوده و برای امسال چه میزان پیش‌بینی می‌شود.

استاندار گیلان درخاتمه به سهم گیلان در بخش اشتغال اشاره و اظهار کرد: باید ۳۲ هزار شغل در سالجاری در گیلان ایجاد شود که در این راستا باید سهم هر بخش مشخص شود و از سوی دیگر باید آمار اشتغال مورد بررسی قرار گیرد.