از تمهیدات لازم برای اسکان موقت تا تلاش برای تردد روان داخل شهر انزلی
از تمهیدات لازم برای اسکان موقت تا تلاش برای تردد روان داخل شهر انزلی

انزلی میزبان مهربانی است که همه ایام به ویژه در تعطیلات نوروزی مقصد مسافران است و امسال نیز دست اندرکاران با تمام تلاش سعی کرده اند خاطرات خوشی از این ایام برای مسافران به یادگار بماند؛ از انجام تمهیدات لازم برای اسکان در کمپینگ ها تا تلاش برای رفع ترافیک داخل شهر از جمله این اقدامات هستند.

به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری

خزرفوری : نوروز بهترین فرصت برای سفر است و امسال که قدری خیالمان از بابت کرونا راحت شده شاهد رشد سفرهای نوروزی در اقصی نقاط کشور زیبا و عزیزمان هستیم.

در این بین شهرستان بندر انزلی با دارا بودن ۴۷ کیلومتر خط ساحلی، تالاب بین المللی، جنگل های بکر و زیبای هیرکانی، اقامتگاه‌های زیبای دنج در روستاهای خوش آب و هوا همچنین ۲۵ اثر ملی ثبت شده یکی از مقاصد گردشگران از جای جای کشور عزیزمان است که در طول سال به ویژه ایام نوروز قدم در پهنه این قطعه از بهشت روی زمین در میهن عزیزمان می گذارند.

برخی از مسافران برای اسکان واحدهای تحت نظارت اداره میراث فرهنگی را انتخاب می کنند، عده ای در منازل استیجاری که شهروندان در این ایام به صورت توافقی در مدت اسکان و هزینه هر شب ماندن در اختیار مسافران قرار می‌دهند اتراق می کنند و برخی از گردشگران نیز با برپایی چادرهای رنگارنگ سفر ترجیح می دهند شب را زیر آسمان زیبای الهی و در هوای روح بخش بهاری سپری کنند.

امسال نیز ستاد سفرهای نوروزی شهرستان بندر انزلی تمام تلاش خود را برای حضور گردشگران به کار برده تا مسافرانی که این شهر را برای گذران تعطیلات خود انتخاب می کنند با خاطره خوش این ایام را سپری کنند.

افزایش ۶۶ درصدی مسافران نوروزی در انزلی

محمد پور خوش سعادت، فرماندار شهرستان بندر انزلی در گفت‌وگو با ایسنا از افزایش ۶۶ درصدی حضور مسافر و گردشگر در نیمه اول تعطیلات نوروزی امسال در این شهرستان خبر داد و گفت: علاوه بر زیبایی دریا و ساحل، جنگل های بکر هیرکانی و تالاب، ۲۵ اثر تاریخی و فرهنگی ثبت ملی شده داریم.

وی با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی شهرستان بندر انزلی، تصریح کرد: از جمله این آثار آرامستان لهستانی ها، خانه اقبال، اداره نوغان، دبیرستان مهدخت، گرند هتل، کلیسای مریم مقدس، پل انزلی، روگاها و اخیرا نیز آبگیر کردمحله، ساختمان دادگستری، ساختمان شهرداری و ساختمان اداره گمرک را می توان نام برد.

فرماندار شهرستان بندرانزلی با تاکید بر اینکه مسافران در هنگام اسکان و شب مانی در بندرانزلی از مراکز مجاز همچنین در صورت تمایل به اسکان در چادرهای مسافرتی در محل های کمپینگ مشخص شده که دارای امکانات خدماتی و رفاهی هستند استفاده کنند، گفت: اتراق و برپایی چادر در معابر عمومی زیبنده مسافران همچنین زیبایی شهری نیست.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون در تعطیلات نوروزی امسال شاهد بروز حوادث تلخ و ناخوشایند نبودیم، خاطرنشان کرد: مسافران با رعایت نکات ایمنی با حفظ سلامت خود و همراهانشان خاطره خوش از سفر به بندر انزلی داشته باشند و امیدواریم شاهد بروز حوادثی از جمله گازگرفتگی به علت استفاده از وسایل گرمایشی داخل چادر نباشیم.

اسکان بیش از یک میلیون نفر در واحدهای اقامتی

پیمان تنگ بریس، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بندرانزلی نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۷ اسفند ماه سال گذشته لغایت هشتم فروردین ماه سالجاری بیش از یک میلیون و ۱۸۶ هزار نفر در واحدهای اقامتی رسمی، غیر رسمی و اضطراری شهرستان بندر انزلی اسکان داده شدند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد بر اساس آمار ثبت شده در سامانه جانا، وابسته به وزارت گردشگری است، افزود: از این تعداد بیش از ۱۴۳ هزار نفر در واحدهای گردشگری رسمی، بیش از ۴۷۰ هزار نفر در واحدهای غیر رسمی و بیش از ۵۸۰ نفر نیز در واحدهای اضطراری اسکان داشتند.

‌شعبان جعفری، رئیس شورای شهر بندر انزلی نیز در همین رابطه در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه گردشگران از مراکز اقامتی مجاز و یا استراحتگاه ها و کمپینگ هایی که از سوی شهرداری برای اسکان مسافران پیش بینی شده، استفاده کنند، افزود: اسکان موقت و چادر زدن در گوشه و کنار شهر و مکان هایی که مسیر عبور و مرور و تردد عمومی هستند زیبنده شهر همچنین اسکان مسافران عزیز نیست و امیدواریم این مسئله از سوی گردشگران بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تعیین نقاطی برای کمپینگ موقت گردشگران، گفت: در ورودی بندر انزلی از سمت رشت پارک جنگلی و پارک آلا تی تی با سرویس های بهداشتی و امکانات رفاهی مناسب فراهم شده همچنین پارک پاسداران و طرح دریا در خروجی انزلی به سمت آستارا آمادگی استقرار موقت مسافران را دارد.

رئیس شورای شهر بندر انزلی با بیان اینکه در ایام نوروزی جمعیت شناور زیادی وارد شهر می شود، تصریح کرد: انزلی یک شهر طولی است و به دلیل طراحی معابر از سال‌های گذشته در زمان حضور گردشگران شاهد گره های کوره ترافیکی بودیم که با پیگیری های صورت گرفته تا نیمه اول امسال چند مسیر پرتردد بازگشایی می شود.

جعفری افزود: از جمله این طرح ها در جهت کاستن بار ترافیکی به ویژه در غازیان، خیابان بایندر است که با مشارکت سازمان بنادر و دریانوردی در حال حاضر قسمت‌هایی از این مسیر بازگشایی شده و تا پایان این ماه کل این خیابان از محل اعتبارات سازمان بنادر بازگشایی می‌شود.

وی تاکید کرد: در سوسر روگا نیز بخشی از مسیر مورد مطالعه قرار گرفته و از داخل محوطه شیلات بازگشایی می شود که قطعا در رفع بخشی از ترافیک در زمان حضور گردشگر و جمعیت شناور در شهرستان موثر خواهد بود.

تولید روزانه ۳۰۰ تن زباله در پیک حضور مسافران نوروزی

رئیس شورای شهر بندر انزلی همچنین به بهسازی و آسفالت ریزی خیابان پاسداران و اطبا اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه این دو خیابان از جمله مسیرهای اصلی تردد مسافران از شرق به غرب شهرستان و بالعکس هستند تلاش شد با آسفالت ریزی و بهسازی آن مسیر مناسب جهت تردد شهروندان و گردشگران فراهم شود.

جعفری از فعالیت برخی از رستوران ها و مراکز تهیه و عرضه غذا برای مسافرین و شهروندانی که امکان روزه داری ندارند خبر داد و گفت: با توجه به اینکه سه سال گذشته درگیر کرونا بودیم امسال تلاش کردیم تا میزبانی از مسافران و مهمانان انزلی را به نحو قابل قبولی ارائه دهیم.

وی ادامه داد: هموطنان عزیزی که انزلی را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اند این شهر زیبای ساحلی را نیز همانند شهر و دیار خود دانسته و در راستای نظافت آن کوشا باشند و از ریختن و برجای گذاشتن زباله خودداری کنند.

رئیس شورای شهر بندر انزلی با بیان اینکه همانطور که قبل از مسافرت خودرو و منزل خود را تمیز می کنیم در هر مکانی که اتراق می کنیم آنجا را از آن خودمان بدانیم و زباله بر جای نگذاریم، تاکید کرد: وجود جمعیت شناور خدمات شهرداری را مضاعف می کند؛ این در حالی است که با تدابیر صورت گرفته برای این ایام ماندگاری زباله در سطح شهر و مکان هایی که ویژه جمع آوری زباله های روزانه شهروندان پیش بینی شده خیلی کم است و معمولا سر ساعت مشخص و به همت پرسنل شهرداری انجام می شود.

جعفری با اشاره به اینکه به طور متوسط روزانه تا ۱۵۰ تن زباله در روزهای عادی در بندر انزلی تولید می شود و در ایام تعطیل و پیک حضور مسافر این میزان تا ۳۰۰ تن زباله هم افزایش پیدا می کند، گفت: هرچند شهرداری برای ارائه خدمات هر چه بهتر و پاکیزگی شهر اقدامات لازم را در دستور کار داشته و نیروهای خدماتی را افزایش داده ولی مسافرین نیز باید همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی همچنین به اهمیت همکاری بخش خصوصی و مالکان مراکز اقامتی به ویژه در مناطق ساحلی و پرتردد اشاره و تصریح کرد: صاحبان این مراکز همانطور که بر پاکیزگی داخل مراکز اسکان اهمیت می دهند تمیزی و پاکسازی نواحی پیرامون محوطه خود را مد نظر داشته باشند تا در این ایام کمک کار شهرداری در داشتن شهر و ساحل زیبا برای مهمان نوازی هر چه بهتر باشند.

انتهای پیام