غرور مرگبار فکل جاهلی؛ جزئیات نزاع خونبار مشتریان کبابی
غرور مرگبار فکل جاهلی؛ جزئیات نزاع خونبار مشتریان کبابی

نزاع خونبار مشتریان کبابی با چند برادر در یکی از محلات مشهد، در حالی با یک کشته و ۵ مجروح به پایان رسید که عاملان این درگیری وحشتناک، انگیزه جنایت را غرور جوان «فکل جاهلی» دانستند که سوار بر موتورسیکلت، آتش نزاع را شعله‌ور کرد.

به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری به گزارش خزرفوری

خزرفوری به نقل از خراسان، شب چهاردهم بهمن سال گذشته، چند جوان وارد کباب فروشی در اطراف میدان عسکریه مشهد شدند و ۱۶ سیخ کباب سفارش دادند. در حالی که هنوز برخی از جوانان مذکور مشغول صرف کباب بودند، ناگهان دو تن از آنان از کباب فروشی بیرون آمدند و سوار بر موتورسیکلت شدند. آنان چرخ موتورسیکلت را بر سپر پراید ۱۱۱ یکی از دوستانشان می‌کوبیدند که جلوی یک دستگاه پژو پارس پارک شده بود. آن‌ها با هل دادن پراید موجب برخورد سپر آن به سپر دو خودرو می‌شدند که ناگهان مالک پژو پارس متوجه ماجرا شد و از منزلش بیرون آمد. او به سمت جوان موتورسواری رفت که موهای پر پشت و فرفری او جلب توجه می‌کرد. مالک پژو با اعتراض به جوان موفرفری از او و دوستان کباب خورش خواست تا دست از این رفتار زشت بردارند امااین موضوع به غرور جوان فکلی برخورد و بدین ترتیب پس از یک مشاجره لفظی، درگیری خونبار درحالی رخ داد که دیگر برادران مالک پژو که از ساکنان همان محله بودند، وارد ماجرا شدند. طولی نکشید که تیغه‌های چاقو و قمه در تاریکی شب درخشید و چندین نفر با زخم‌های عمیق و وحشتناک بر کف آسفالت خیابان افتادند. در این میان یکی از جوانان کباب خور که به طرفداری از دوستانش وارد درگیری شده بودند، بر اثر اصابت ضربات چاقو جان سپرد و ۴ برادر نیز به همراه فرزند یکی از آنان به شدت مجروح و روانه بیمارستان شدند.

دقایقی بعد با فرار تعدادی از عاملان این نزاع مرگبار از صحنه جنایت، موضوع از طریق عوامل امدادی به پلیس ۱۱۰ گزارش شد و گروهی از عوامل انتظامی به سرپرستی سرهنگ علی برزنونی (رئیس کلانتری میرزا کوچک خان) به حفظ صحنه درگیری پرداختند و عملیات انتظامی را با دستورهای شفاهی قاضی ویژه قتل عمد برای شناسایی و دستگیری عاملان این نزاع دسته جمعی آغاز کردند. هنوز ساعتی از این نزاع مرگبار نگذشته بود که دامنه تحقیقات قاضی دکتر صادق صفری به بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد رسید و بدین ترتیب در همان ساعات اولیه بررسی‌های قضایی، تعدادی از عاملان شرکت در نزاع منجر به قتل دستگیر و به پنجه عدالت سپرده شدند. از سوی دیگر با انتقال جسد جوان ۲۱ساله به پزشکی قانونی، تحقیقات و بازجویی از متهمان دستگیر شده ادامه یافت و آن‌ها اسفند سال گذشته، صحنه جنایت را در حضور قاضی شعبه ۲۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بازسازی کردند و به تشریح جزئیات این جنایت وحشتناک پرداختند.

در ابتدای بازسازی صحنه قتل که سرهنگ ولی نجفی (رئیس دایره قتل عمد پلیس آگاهی خراسان رضوی) نیز حضور داشت ابتدا سروان منفرد (افسر پرونده) به تشریح خلاصه‌ای از محتویات پرونده و اعترافات متهمان در مراحل بازجویی پرداخت و سپس با دستور قاضی دکتر صفری، بیش از ۱۲ متهم مقابل دوربین قوه قضاییه قرار گرفتند و جزئیات این جنایت هولناک را بازگو کردند.

در حالی که عوامل انتظامی برای امنیت محل وقوع جرم در اطراف میدان عسکریه مستقر شده بودند، «مجتبی» (یکی از متهمان پرونده) با معرفی کامل خود گفت: وقتی از خانه بیرون آمدم و موتورسوار فکلی را دیدم که پراید را مدام به سمت خودروی پژو هل می‌دهد، به او گفتم: این کار را نکنید! ولی او خیره به چشمانم نگاه کرد و گفت: پولش را می‌ دهم! من که از پاسخ او متعجب شده بودم به موهایش نظری انداختم و ادامه دادم: اگر تو پول داری، برو فکل‌هایت را آرایش کن! در این هنگام ناگهان دو جوان از درون پراید ۱۱۱ پیاده شدند و با حالت جاهلی گفتند: ما پولش را می‌دهیم! به یکی از آن‌ها گفتم: شما جاهلید! گفت: بله! ما جاهلیم! و… در این لحظه بود که یکی از آن‌ها با مشت به صورتم کوبید و دیگری هم که مرا گرفته بود با سر به صورتم ضربه زد! و درگیری شروع شد. لحظاتی بعد و درحالی که سروصداها شدت گرفته و دختری نیز همراه آن چند جوان بود که از کبابی بیرون آمده بودند، ناگهان اطراف من خلوت شد. هنگامی که در تاریکی شب به آن سو نگریستم تازه فهمیدم که آن چند جوان با دیگر برادرانم درگیر شده‌اند و چاقوکشی می‌کنند!
در این هنگام یکی از آن‌ها با شیلنگ به طرف من حمله‌ور شد که من شیلنگ را از او گرفتم و متوجه شدم که خواهرم نیز با سروصداهای موجود از خانه بیرون آمده است ولی چند جوان روی مرتضی و حسن (دو تن از برادران متهم) ریخته بودند و آن‌ها برادرانم را با ضربات چاقو مجروح کردند.

 «مرتضی» (یکی دیگر از متهمان) نیز به قاضی ویژه قتل عمد گفت: وقتی از پنجره منزل متوجه درگیری برادرانم شدم و دیدم «حسن» روی زمین افتاده و چند نفر به او حمله می‌کنند، از خانه بیرون آمدم که یکی از مهاجمان دستم را با قمه زد ولی دیدم روده‌های برادرم از شکمش خارج شده است.

«حسن» نیز با تایید اظهارات برادرانش گفت: درگیری برادرم با موتورسواران لفظی بود ولی آن‌ها به سمت او حمله کردند و زمانی که من وارد درگیری شدم چاقو خوردم در حالی که چند نفر روی سرم ریخته بودند.

«مصطفی» (متهم به قتل) نیز در ادامه بازسازی صحنه جنایت، مقابل دوربین قوه قضاییه ایستاد و به مقام قضایی گفت: وقتی سروصداهای داخل خیابان را شنیدم در حال استحمام بودم که بلافاصله لباس‌هایم را پوشیدم و از خانه بیرون آمدم. در این هنگام جوانی را دیدم که زن برادرم را هل داد و برخی هم با چاقو به سوی برادرانم حمله‌ور شده اند. من هم چاقویی را که داخل خیابان افتاده بود از روی زمین برداشتم و از پشت سر به شانه یکی از مهاجمان ضربه زدم که روی زمین افتاد ولی یکی از آن‌ها تیغه قمه را به شکم من فرو کرد به طوری که خون از آن فواره می‌زد و برادران دیگرم نیز زخمی شده بودند.

پس از تکمیل تحقیقات در صحنه وقوع جرم، بررسی‌های قضایی با استنادات و دلایل قانونی در شعبه ۲۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب (ویژه پرونده‌های جنایی) ادامه یافت و با اعترافات متهمان برخی دیگر از زوایای پنهان این جنایت وحشتناک فاش شد که به خاطر غرور جاهلی یک جوان فکلی رخ داد.