برای تسریع در روند تکمیل خط ریلی رشت-کاسپین پیمانکار جدید جایگزین شد
برای تسریع در روند تکمیل خط ریلی رشت-کاسپین پیمانکار جدید جایگزین شد

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه برای تکمیل پروژه راه آهن رشت_کاسپین باید به صورت شبانه روزی فعالیت شود، گفت: روند تکمیل این پروژه، مطلوب و عادی است که متعاقب برنامه راهبردی دولت مردمی سیزدهم، تکمیل راه آهن رشت_کاسپین با عملکردی جهادی تحقق می یابد.

به گزارش خزرفوری

خزرفوری : اسدالله عباسی پیش از ظهر دیروز (پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲) در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت روند احداث و پیشرفت فیزیکی راه آهن رشت_کاسپین در محدوده منطقه آزاد انزلی و قطعه ۶ و هفت این راه آهن در منطقه پیربازار با حضور خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت‌وتوسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تجارت دریامحور گفت: مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری تاکید ویژه‌ای به تکمیل راه‌آهن رشت_ کاسپین و رشت_آستارا همواره دارند و سعی و تلاش دولت هم نیز بر همین است که تا پایان بهار راه آهن رشت_کاسپین به بهره‌برداری برسد.

نماینده عالی دولت در گیلان یکی از ویژگی‌های مهم در استان گیلان را بنادر و اقتصاد دریامحور برشمرد و بیان کرد: در شرایط فعلی منطقه و تقاضاهایی که برای ترانزیت کالا به گیلان  با توجه به ظرفیت بنادر وجو دارد، تکمیل کریدور شمال به جنوب بسیار حائز اهمیت بوده و این آمادگی وجود دارد که شهر رشت به عنوان هاب کالاهای تجاری قرار دهیم.

*اتصال کریدور شمال- جنوب نه تنها اقتصاد گیلان بلکه کشور را متحول می‌کند

استاندار گیلان با بیان اینکه راه آهن رشت_کاسپین یکی از پروژه‌های مهم و ملی در سطح کشور است،اظهار کرد: اتصال کریدور شمال- جنوب (دریای خزر در شمال به دریای عمان و خلیج فارس در جنوب) با تکمیل مسیر ریلی رشت – کاسپین – آستارا اقتصاد گیلان و کشور را متحول می‌کند.

دکتر عباسی ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی منطقه تقاضای بسیاری برای ترانزیت کالا از مسیر کشور ما وجود دارد و از سوی دیگر ظرفیت بنادر استان بسیار بالاست و شرایط خوبی دارند.

وی افزود: ضمن آنکه نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه درخواست کرده که از این مسیر کالاهای روسیه را به سمت شرق، جنوب و غرب منتقل کنند و بر این مبنا حتی رشت قابلیت آن را دارد که هاب کالاهای تجاری منطقه و روسیه شود.

*برای تسریع در روند تکمیل خط ریلی رشت-کاسپین پیمانکار جدید جایگزین شد

استاندار گیلان با اشاره به پروژه ریلی رشت – کاسپین بیان کرد: ناهماهنگی و همراه نبودن یکی از پیمانکاران این پروژه با سرعت مورد انتظار، موجب کندی در پروژه بود که عملا نسبت به خلع ید وی و جایگزینی پیمانکار دیگری شد و هم اینک سرعت کار متناسب با هدف گذاری و قابل قبول است.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اعلام پایان بهار برای تکمیل و بهره برداری از پروژه ریلی رشت- کاسپین گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان و ایام تعطیلات نوروزی احتمال می دهیم با تامین اعتبار، پروژه یک ماه دیرتر تکمیل شود اما باید در تیرماه بتوانیم به طور کامل این پروژه را تحویل بگیریم.

وی عنوان کرد: تلاش ها بر آن است با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور هر چه سریعتر برای بهره گیری از کریدور شمال- جنوب برنامه‌ریزی کنیم.

استاندار گیلان اظهار کرد: با تکمیل پروژه ریلی رشت- کاسپین شرایط اقتصادی خوبی برای استان و کشور فراهم می شود؛ ضمن اینکه پیگیر تکمیل راه آهن رشت- آستارا هستیم و مقدمات کار هم آماده و در دو بخش اجرایی شده و بزودی کار در بخش های دیگری از این پروژه شروع می شود.

*باید از شرایط عادی خارج شده و جهادگونه و به صورت ویژه کارها را پیش برد

 عباسی تکمیل آزادراه رشت_قزوین در محدوده منجیل را گلوگاه ترافیکی گیلان دانست و تصریح کرد: استان گیلان یکی از مسافرپذیرترین استان‌های کشور است که همین امر سبب شد تا همواره شاهد بروز ترافیک در جاده قزوین_رشت باشیم لذا تکمیل هشت کیلومتر باقیمانده آزادراه قزوین_رشت منجر می‌شود تا بار ترافیکی منطقه بسیار کاهش پیدا کند‌ که دولت برنامه ویژه‌ای برای تحقق این امر دارد.

وی به دیگر پروژه های مهم در دست احدات راه استان همچون هشت کیلومتر باقی‌مانده آزادراه رشت- قزوین، فومن- پونل، سراوان- فومن، میدان گیل لاهیجان و کنارگذر انزلی اشاره و تصریح کرد: مجموع فعالیت هایی که انجام می شود، رضایت بخش است اما با توجه به تعریف مدیریت جهادی و انقلابی باید از شرایط عادی خارج شده و جهادگونه و به صورت ویژه کارها را پیش ببریم.