همایش بزرگداشت دکتر محمود بهزاد پدر زیست شناسی ایران
همایش بزرگداشت دکتر محمود بهزاد پدر زیست شناسی ایران

همایش گرامیداشت دکتر محمود بهزاد پدر زیست شناسی ایران در شهر رشت برگزار شد .

به گزارش خزرفوری

بر اساس خبری که آقای علیرضا جوقه دوست مدیر روابط عمومی این همایش به خبرنگار ما دادند همایش و بزرگداشت ملی دکتر محمود بهزاد پدر نوین زیست شناسی ایران مولف کتابهای درسی و مترجم برجسته گیلانی ۹. ۲. ۱۴۰۲ ساعت ۱۶ الی ۱۸ با سخنرانی پورفسور رضا نصیری مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) ، دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، دکتر مرتضی طالع رئیس بنیاد ملی توسعه گردشگری پایدار ایران و دکتر محمود رنجبر رئیس پژوهشکده گیلان شناسی و با حضور فرماندار شهرستان رشت آقای امام پناهی و دکتر سید شمس شفیعی عضو شورای شهر رشت و محمد حسن عاقل منش ودبیر همایش خانم مهندس موسی زاده و بقیه چهره های علمی و هنری استان گیلان و کشور برگزار گردید .

محمود رنجبر رئیس پژوهشکده گیلان شناسی در این همایش گفت: این همایش به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زیست شناسی (۲۷ فروردین) برگزار شده است.رییس پژوهشکده گیلان شناسی گفت : پروفسور محمود بهزاد از چهره‌های برتر علمی و پدر زیست شناسی بودند این همایش وهمایش بزرگداشت دکتر محمود بهزاد در رشت نشست تخصصی با هدف معرفی این چهره علمی و روش‌های رفتاری و اخلاقی وی به جوانان و الگو سازی چهره‌های برتر در جامعه برگزار شده است.رنجبر با بیان اینکه پرفسور محمود بهزاد شاگران متعددی را تربیت کرده و به جامعه تحویل دادند، افزود: این شخصیت‌های بزرگ علمی باید به نسل جدید معرفی شوند.رئیس پژوهشکده گیلان شناسی گفت: رونمایی از ۸۰ عنوان کتاب، تالیف و ترجمه از پرفسور محمود بهزاد و معرفی بیش از ۲۰۰ عنوان مقاله علمی و پژوهشی از این محقق و اندیشمند از دیگر برنامه‌های جانبی این همایش است. رنجبر افزود: معرفی جایزه ملی دکتر محمود بهزاد ویژه‌ی پژوهشگران و دانشجویان زیست شناسی از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در سال آینده است

دکتر مرتضی طالع افزود: گیلان تحولات بزرگ علمی و فرهنگی در پایتخت ایجاد کرده و همیشه گیلانی‌ها نقش مهمی در حوزه‌های مختلف داشتند و با تلاش و تدبیر، در تاریخ ایران خوش درخشیدند. وی با تاکید بر اینکه در مقایسه با گذشته فعالیت علمی چندانی نداریم ، گفت : امروز دانش ناب نداریم اگر داشتیم اینگونه شاهد افزایش گسترده انواع بیمار‌ها از جمله سرطان در گیلان نبودیم.