گیلان صاحب متنوع‌ترین تنوع زیستی ایران
گیلان صاحب متنوع‌ترین تنوع زیستی ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: گیلان متنوع‌ترین تنوع زیستی ایران را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خزرفوری

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی گفت: گیلان با داشتن گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع، به عنوان متنوع‌ترین تنوع زیستی ایران معرفی شده است. 
حمزه عشوری با اشاره به اینکه گیلان بیش از هزار و ۸۰۰ گونه گیاهی و حدود ۴۵ درصد از گونه‌های جانوری کشور را دارد افزود: هر چند گیلان جزو استان‌های کوچک کشور با مساحت تقریبی ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومترمربع است، اما اکوسیستم‌های متنوع بسیاری از نظر دریایی، تالابی، رودخانه‌ای، جنگلی، کوهستانی و مرتعی با تنوع زیستی فراوان دارد.
 وی افزود: وجود جنگل‌های هیرکانی، پهنه‌های جنگلی، ۵۴ رشته رودخانه اصلی، ۴۲ رشته روخانه دائمی و دریای کاسپین مجموعه‌ای منحصر به فرد و متنوع را در استان تشکیل داده که طیفی گسترده از گونه‌های جانوری همچون بزرگترین گیاهخوار (مرال)، گوشتخوار (خرس قهوه‌ای) و بزرگترین گربه‌سانان (پلنگ) کشور را در خود جای داده است. 
همچنین وجود تنها پستاندار گوشتخوار آب‌های داخلی کشور (شنگ) و تنها پستاندار دریای کاسپین (فک کاسپی) از دیگر ویژگی‌های مهم این استان است.
 مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: روز جهانی تنوع زیستی یک روز بین‌المللی است که سازمان ملل متحد برای ترویج فعالیت‌های مربوط به تنوع زیستی، ۲۲ ماه مه را به این عنوان نامگذاری کرده است. 
وی افزود: وجود طیف گسترده‌یی از تغییرات آب و هوایی و همچنین اقلیمی با کم و زیاد شدن ارتفاع و زیستگاه گونه‌های جانوری و گیاهی منجر شده تا این استان با وجود مساحت کم، یکی از متنوعترین گونه‌های جانوری و گیاهی را در خود جای دهد.
 نقش حیاتی تنوع زیستی در توسعه پایدار در نتیجه سند کنفرانس سازمان ملل متحد در توسعه پایدار، «جهانی که ما می‌خواهیم: آینده‌ای برای همه است» به رسمیت شناخته شد.