مه پاشی محیط در رشت و انزلی برای مقابله با پشه آئدس
مه پاشی محیط در رشت و انزلی برای مقابله با پشه آئدس

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای مقابله با پشه آئدس در استان گفت: تاکنون این پشه در نقاطی از دو شهرستان رشت و انزلی یافت شده‌ که برای کنترل وفور آن، مه‌پاشی محیط در حال انجام است.

به گزارش خزرفوری

 سید محمود رضوانی با اشاره به اقداماتی که برای کنترل پشه آئدس در استان در حال انجام است، اظهار داشت: تاکنون این پشه در نقاطی از دو شهرستان رشت و انزلی یافت شده‌ که برای کنترل وفور آن از همان روزهای ابتدایی شناسایی آن، مه‌پاشی محیط در حال انجام است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: مه‌پاشی نقاطی که پشه در آنها صید و شناسایی شده منجر به کاهش و کنترل تعداد پشه‌ها می‌شود و این مهم با نظارت کارکنان بهداشت محیط در حال انجام است تا بتوانیم از وفور پشه جلوگیری کنیم و مانع از تولید و مثل بیشتر پشه شویم.

رضوانی با بیان اینکه بهسازی محیط می‌تواند گام مهمی در مقابله با پشه آئدس باشد، تصریح کرد: پشه آئدس در ظروفی که اندکی آب در آن جمع شده باشد مانند ظروف کنسرو رها شده در طبیعت و یا زیرگلدانی‌ها یا ظروفی که به عنوان زباله در پارک‌ها و فضای سبز رها می‌شود، تخمگذاری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین بهسازی محیط و پاکیزه‌سازی کوچه‌ها و خیابان‌ها از وجود زباله‌های اینچنینی و همینطور ظروفی که قابلیت جمع شدن آب در آن‌ها وجود دارد، می‌تواند اقدام بسیار مهم و تاثیرگذاری در کاهش تعداد پشه باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه، در خاتمه تاکید کرد: در کنار اقدامات بهداشتی مانند مه‌پاشی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال انجام است، مشارکت مردم در پاکیزه‌سازی و بهسازی محیط زندگی آنها در محله‌ها و کوچه ها یاری‌رسان همکاران ما در این حوزه است.