حق تقدم با تاکسی است
حق تقدم با تاکسی است

به گزارش خزرفوری تا چه اندازه به استفاده از حمل و نقل عمومی اهمیت می‌دهید؟ بنظر شما یک شهروند بین تاکسی و سواری شخصی کدامیک را باید انتخاب کند؟ در کدامیک امنیت بیشتری برای مسافر وجود دارد و در صورت بروز مشکلی نظیر گران‌فروشی و ایجاد مزاحمت، می‌تواند آن را پیگیری و رفع نماید؟ حمل […]

به گزارش خزرفوری

تا چه اندازه به استفاده از حمل و نقل عمومی اهمیت می‌دهید؟

بنظر شما یک شهروند بین تاکسی و سواری شخصی کدامیک را باید انتخاب کند؟

در کدامیک امنیت بیشتری برای مسافر وجود دارد و در صورت بروز مشکلی نظیر گران‌فروشی و ایجاد مزاحمت، می‌تواند آن را پیگیری و رفع نماید؟

حمل و نقل عمومی به چه معناست؟

حمل و نقل عمومی به معنای یک سیستم حمل و نقل جمعی مسافر است که در دسترس عموم مردم است و معمولاً با برنامه و مسیرهای ثابت و همچنین کرایه ثابت برای هر سفر فعالیت می‌کند.

برخی از نمونه‌های حمل و نقل عمومی عبارتند از اتوبوس‌های شهری، ترالی‌بوس، تراموا (یا قطار سبک)، مترو و کشتی و تاکسی به عنوان یکی از وسایل حمل و نقل عمومی نقش مهمی در صنعت ترابری دارد و پرداختن به کیفیت و کمیت آن بسیار حائز اهمیت است.

متاسفانه فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی در بین مردم ما نهادینه نشده است و ترجیح مردم بر استفاده از ماشین شخصی برای مسافت‌های کوتاه و مسائل جزئی می‌باشد که همین روند باعث ایجاد ترافیک زائد شده است و موجبات عصبانیت و کلافه شدن مردم را فراهم کرده است.

ناوگان فرسوده؛ بلای جان شهر

با نگاهی سطحی به ناوگان تاکسیرانی شهر رشت و با در نظر گرفتن تعداد تاکسی‌های غیرفعال می‌توان فهمید که جوابگوی نیاز شهروندان نیست و سازمان تاکسیرانی به کمک شهرداری برای کاهش سطح آلایندگی تاکسی باید به فکر نوسازی ناوگان فرسوده‌‌ی شهر البته با کمک بخش خصوصی باشد.

متاسفانه به دلیل ضعف در کمیت و کیفیت اتوبوس‌ها و ون‌های سطح شهر بار حمل و نقل عمومی برعهده تاکسی‌ها قرار گرفته است و باید بیش از پیش به این موضوع اهمیت دهیم.

هدف اصلی از تاکسی برای سفرهای درون شهری است و کمتر به سفرهای بین شهری اختصاص دارد و توصیه می‌شود در این سفرها از اتوبوس یا مینی بوس استفاده کنید. زیرا تاکسی مکمل حمل و نقل عمومی و بین شهری است.

بازنگری در طراحی و کیفیت تاکسی

در خصوص کیفیت و طراحی تاکسی باید فکری شود تا متناسب با اهداف آن ساخته شود.

البته نه تنها تاکسی، بلکه اتوبوس و مینی بوس و سرویس مدارس باید از استانداردهای خاص خودشان بهره‌مند شوند زیرا در طول روز مسافت‌های بیشتری را نسبت به خودروهای شخصی طی می‌کنند و همچنین به علت عدم ثبات در صنعت خودروسازی و گرانی قطعات یدکی و در مجموع استهلاک تاکسی، با نرخ کرایه تعیین شده از سوی شهرداری همخوانی ندارد و بهتر است رییس کمیسیون حمل و نقل برای این وضعیت چاره‌ای بیاندیشد!

رسالت فرهنگی راننده تاکسی!

اما شاید جای تعجب باشد و کمتر کسی به وظیفه‌ی فرهنگی یک راننده‌ی تاکسی بپردازد!

باید بدانیم که برخورد حسنه رانندگان با مسافرین می تواند تداعی کننده فرهنگ اهالی آن شهر در ذهن مسافر باشد.

برخورد با گران‌فروشی

رانندگان تاکسی موظف هستند تا نرخ کرایه‌ای که توسط شهرداری مصوب می‌شود را از مسافر اخذ کنند، اما اگر راننده‌ی تاکسی کرایه‌ای بیشتر از نرخ تعیین شده از مسافر اخذ کند باید چه کرد؟

سازمان تاکسیرانی می‌تواند پاسخگوی شما در خصوص تخلفات رانندگان باشد که این یک مزیت نسبت به سواری شخصی به‌حساب می‌آید.

بهترین تاکسی کدام است؟

خودرو های ون نسبت به سایر تاکسی ها دارای مزایایی میباشند هم‌چون؛ کاهش مصرف سوخت به ازا مسافر – کیلومتر جابجا شده و کاهش تعداد ناوگان مورد نیاز در مقابل استفاده از تاکسی خطی سواری به علت افزایش ظرفیت و همچنین بهبود جریان ترافیک در اثر کاهش تعداد تاکسی­ها، کاهش نسبی میزان کرایه، سهولت در استفاده و ایجاد رفاه و راحتی بیشتر مسافران در مقایسه با تاکسیهای خطی سواری و مینی بوس.

در پایان باید بدانیم، نظم شهر و استانمان وابسته به تصمیم‌هایی است که توسط شهروندان گرفته می‌شود و اگر می‌خواهیم در شکل‌گیری فرهنگ و زیرساخت‌های شهر نقشی ایفا کنیم ، باید برای هر یک از تصمیم‌های خود اهمیت قائل شویم.

عرفان سیرنگ

۱۴۰۲/۰۶/۰۳