۱۰ حمله سایبری به مراکز حساس کشور خنثی شد
۱۰ حمله سایبری به مراکز حساس کشور خنثی شد

به گزارش خزرفوری  سردار «غلامرضا جلالی» امروز (شنبه) در حاشیه رزمایش آماده به‌کاری مولدهای مراکز حساس کشور در مرکز پایش صنعت برق در جمع خبرنگاران افزود: خنثی سازی حملات پیش از وقوع از موفقیت های مهم در پدافند غیر عامل کشور است. وی ادامه‌داد: توانستیم این نوع حملات را پیش دستانه در نطفه خفه کنیم. […]

به گزارش خزرفوری

 سردار «غلامرضا جلالی» امروز (شنبه) در حاشیه رزمایش آماده به‌کاری مولدهای مراکز حساس کشور در مرکز پایش صنعت برق در جمع خبرنگاران افزود: خنثی سازی حملات پیش از وقوع از موفقیت های مهم در پدافند غیر عامل کشور است.

وی ادامه‌داد: توانستیم این نوع حملات را پیش دستانه در نطفه خفه کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور خاطرنشان‌کرد: نخستین اقدام ما در بخش برق کشور و بسیار ارزشمند بود.

سردار جلالی گفت: همچنین توانستیم یک اقدام پیشگیرانه برای سایر صنایع انجام دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: بر اساس ارزیابی‌های اولیه هم سطح بهره برداری و هم آماده به کاری مولدهای اضطراری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

جلالی افزود: امسال باتوجه به موضوع گرم شدن هوا استفاده از انرژی برق افزایش یافته بود به طوری که در جایی با ناترازی روبه رو می‌شویم بنابراین استفاده از ظرفیت مولدهای برق اضطراری در دستور کار جدی قرار دارد.

وی خاطرنشان  کرد: سال گذشته یک دستورالعمل جدی در قالب پدافند غیرعامل تعریف و ابلاغ شد که بر اساس آن مراکز حیاتی، حساس، مهم و قابل حفاظت الزام دارند که مولد برق اضطراری داشته باشند، در عین اینکه در شرایط قطع برق خدمات به مردم دچار اختلال نشود و تضمین لازم ارائه خدمات به مردم وجود داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد:  امسال سازمان پدافند غیر عامل ضمانت اجرایی دستورات سازمان و برخورد با مستنکفین را در قانون ماده ۵۷۶ مجازات اسلامی پیش بینی کرده که جزو نخستین مصوبات آن مولد برق اضطراری است.

جلالی ادامه داد: دستگاه‌ها موظف هستند که قانون یاد شده را رعایت کنند و با کسانی که کوتاهی کنند برخورد قانونی خواهد شد.

وی از  دستگاه های مشمول قانون استفاده از مولدهای اضطراری خواست که به لحاظ تداوم کارکرد خود و همچنین ارائه خدمات بهتر به مردم دستورالعمل مربوط را مدنظر قرار دهند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور رقم آماده به کاری دستگاه‌ها برای تجهیز به مولد اضطراری را ۴ هزار مرکز ذکر کرد و گفت: رشد آماده به کاری دستگاهها نسبت به سال گذشته قابل توجه بوده است.

جلالی درباره رفع ناترازی برق و اقدام‌های سازمان پدافند غیرعامل افزود: یکی از مولفه‌ها در این رابطه مدیریت مصرف است، دستگاههایی که خارج از استاندارد مصرف دارند باید مدیریت شوند و ما هم در قالب دستورالعمل و آیین نامه باید بتوانیم آنها را به سمت الگوی مصرف هدایت کنیم.

وی افزود: موضوع دیگر آمادگی توانیر و مدیریت برق است که در شرایط اضطراری بتوانند مدیریت بحران داشته باشند.

جلالی گفت: سال گذشته و سال قبل از آن شاهد بودیم که با اولویت بخش خانگی تلاش شد قطعی برق به صفر برسد و رضایتمندی خوبی را شاهد بودیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: مولفه سوم توسعه تولید برق است چراکه کشور برای توسعه به برق نیاز دارد و باتوجه به مشکلات ناترازی گاز باید به سمت برق هسته ای، برق زغالسنگ سوز و بادی و خورشیدی برویم.

وی درباره حملات سایبری گفت: با توجه به اهمیت برق این صنعت همواره جزو اهداف دشمن در حملات سایبری بوده است، پارسال تلاش‌هایی شد اما ما توانستیم با اقدام‌های پیش دستانه حملات را در نطفه خفه و خنثی سازی انجام دهیم.

جلالی اعلام کرد: سرجمع ۱۰ حمله سایبری به مراکز حیاتی داشتیم که توانستیم به موقع خنثی سازی انجام دهیم و توسعه این رویکرد می تواند امنیت ما را در حملات سایبری بیشتر کند.