به گزارش خزرفوری رضا محمدی اصل اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، ۱۰ زندانی محکوم به قصاص با تلاش کارکنان بخش فرهنگی اداره کل زندان‌ها، مددکاران و گذشت خانواده اولیای دم، از چوبه دار نجات یافته و به اجتماع و کانون خانواده بازگردانده شدند. مدیر کل زندان‌های گیلان گفت: زندانیان نجات یافته از قصاص نفس […]

به گزارش خزرفوری

رضا محمدی اصل اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، ۱۰ زندانی محکوم به قصاص با تلاش کارکنان بخش فرهنگی اداره کل زندان‌ها، مددکاران و گذشت خانواده اولیای دم، از چوبه دار نجات یافته و به اجتماع و کانون خانواده بازگردانده شدند.

مدیر کل زندان‌های گیلان گفت: زندانیان نجات یافته از قصاص نفس می‌توانند از مباحث مطرح شده در برنامه‌های اصلاحی، فرهنگی و تربیتی در دوران محکومیت برای داشتن آینده‌ای روشن و برداشتن گام‌های مثبت و سازنده در زندگی استفاده کنند.

رضا محمدی اصل با اشاره به روحیه سخاوتمندانه و بخشنده گیلانیان گفت: بخشش محکومانی که حکم قطعی قصاص دارند کاری قابل تحسین است و گسترش این فرهنگ می‌تواند باعث همدلی و هم افزایی در جامعه باشد.

وی با تاکید بر کنترل خشم و خودداری از تصمیم گیری‌های لحظه‌ای برای کاهش جرم و جنایت، اضافه کرد: ریشه بسیاری از جرائم خشن از جمله قتل‌ها، عصبانیت و نداشتن مهارت کنترل خشم و عصبانیت است و افرادی که مشکلی در بهداشت روانی خود احساس می‌کنند باید درمان آن را جدی بگیرند.

پرداخت بیش از ۸ میلیارد تومان دستمزد به زندانیان گیلانی

جلسه شورای اداری زندان‌های گیلان با حضور مدیر کل، معاونان، روسای ستادی و روسای زندان‌های تابعه به منظور تشریح مهمترین عملکردها و تبیین خط مشی اولویت هاسازمانی برگزار شد.

رضا محمدی اصل با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد زندانی در ۵ ماه گذشته با حضور در کلاس‌های مهارت آموزی زندان‌ها آموزش دیده اند گفت: زندانیان در ۵ ماه نخست سال بیش از ۸ میلیارد تومان با تولید و کار در زندان و کارگاه‌های تولیدی حقوق دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه چتر حمایتی با اشتغال می‌تواند برای خانواده زندانیان گسترانده شود گفت : زندانیان گیلانی در ۹۲ کارگاه فعال فرش بافی، پرورش دام و طیور، ساخت سنگ‌های مصنوعی، کیف و کفش، سفال، پالت سازی، لنت ماشین و مزارع برنج و …. مشغول بکار هستند و با تمهیدات انجام شده توانستیم با کمک موثر مقامات قضایی بیش از هزار و ۱۱۳ زندانی را برای اشتغال به این کارگاه‌های اعزام کنیم که این کار می تواند برای زندانیان و خانواده‌هایشان امنیت روانی ایجاد نماید

مدیر کل زندان‌های گیلان همچنین با اشاره به اینکه ۵۳۳ نفر از زندانیان اشتغال نشسته(فعالیت هایی نظیر توربافی، جوراب‌بافی و سبد بافی) مشغول به کار هستند خاطرنشان کرد: حضور بیشتر زندانیان در برنامه‌های حرفه آموزی موجب بازگشت مددجو به جامعه و صیانت از حریم خانواده خواهد شد.

رضا محمدی اصل ضمن تقدیر و تشکر از انجمن های ۱۳ گانه زندان ها و بنیاد تعاون گیلان با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال و حرفه آموزی زندانیان کمک بزرگی برای رفع نیازهای مادی خانواده زندانی‌ها و برگشت آن‌ها به جامعه است، گفت: دستگاه قضا در اعطای رأی کار و اعزام زندانیان به مراکز کارگاهی برای تامین امنیت و آرامش روانی و اجتماعی زندانی و خانواده آن‌ها نقش موثری دارد.

محمدی اصل به جایگاه و اهمیت حرفه آموزی و اشتغال مددجویان اشاره و تصریح کرد:مهارت آموزی زندانیان گیلانی با همکاری و حضور کارآفرینان و خیران تحقق یافته است.

وی همچنین از آمادگی اداره کل زندان برای ارایه تسهیلات مناسب در راستای ایجاد و راه اندازی کارگاه‌های مختلف در استان خبر داد و افزود: این اقدام با هدف کمک به توانمند سازی زندانیان و حفظ و صیانت از کانون خانواده زندانی‌ها انجام می‌شود.