درآمدزایی عشایر گیلان با تولید محصولات کشاورزی و صنایع دستی
درآمدزایی عشایر گیلان با تولید محصولات کشاورزی و صنایع دستی

رئیس اداره امور عشایر گیلان: عشایر گیلان در ۹ ماه گذشته بیش از ۵ هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده اند.

به گزارش خزرفوری

خزر فوری/ به نقل از صدا و سیما فریدون طالبی گفت: عشایر گیلان در ۹ ماه گذشته با فروش و تولید محصولات دامی و صنایع دستی خود ۵ هزار و ۶۳۷ میلیارد ریال درآمد کسب کرده اند.
وی با بیان اینکه عشایر گیلان سالانه هزار و ۴۰۷ تن گوشت قرمز تولید می‌کنند افزود: در ۹ ماه نخست سال هزار و ۱۲۶ تن گوشت قرمز تولید کرده اند.
رئیس اداره امور عشایر گیلان با اشاره به اینکه پرورش دام، تولید گوشت قرمز، شیر، روغن حیوانی، کشک، پشم گوسفند، ماست، پنیر و کره نیز از فرآورده‌های دامی عشایر است افزود: عشایر گیلان سالانه ۵ هزار و ۸۵۰ تن شیر تولید می‌کنند که در ۹ ماه گذشته ۴ هزار و ۵۵۶ تن شیر تولید کرده اند.
فریدون طالبی با بیان اینکه عشایر گیلان امسال ۲۲ هزار و ۲۰۰ تن عسل نیز تولید کرده اند گفت: عشایر گیلان در دو نوبت بهار و پاییز امسال ۲۲۷ تن پشم و ۴۵ هزار و ۵۰۰ جلد پوست هم تولید کرده اند.
وی افزود: عشایر همچنین حدود ۵ تن گیاهان دارویی هم برداشت کرده اند.
رئیس اداره امور عشایر گیلان با اشاره به اینکه عشایر گیلان صنایع دستی شامل قالی، جاجیم، گلیم تولید می‌کنند گفت: ۲۴ هزار و ۵۰۰ مورد صنایع دستی نیز به دست هنرمند عشایر گیلان تولید شده است. 
فریدون طالبی با بیان اینکه بیشترین جمعیت عشایری گیلان در شهرستان‌های تالش و رضوانشهر هستند افزود: گیلان هزار و ۵۹۸ خانوار با ۶ هزار و ۴۵۲ نفر جمعیت دارد.

  • منبع خبر : https://www.iribnews.ir/00HImU