گیلان مهیای انتخابات/ مردم به برنامه و کارنامه رأی دهند
گیلان مهیای انتخابات/ مردم به برنامه و کارنامه رأی دهند

آنطور که مسؤولان استانی گفته اند، بسترهای برپایی انتخاباتی باشکوه در این استان فراهم شده و با توجه به حساسیت‌های موجود در انتخاب افراد انتظار می‌رود مردم به برنامه و کارنامه رأی دهند.

به گزارش خزرفوری

خزرفوری/ بهرام قربانپور: رفته رفته به یکی از حساس‌ترین رویدادهای سیاسی و اجتماعی کشور که حتی ابعاد و اثرات آن منطقه و جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نزدیک می‌شویم؛ رویدادی که با توجه به تلاش‌های شبانه روزی دشمن در کمرنگ جلوه دادن آن، هر دوره‌ای باشکوه‌تر و حماسی‌تر از گذشته خلق می‌شود، آری در خصوص «انتخابات» صحبت می‌کنیم؛ حساس‌ترین و مؤثر ترین رویدادی که در آن مردم برای سرنوشت خویش «تصمیم» می‌گیرند.

هر کدام از آرای مردم که وارد صندوق‌های رأی می‌شود می‌تواند نماد یک تصمیم سازی باشد حال ممکن است این انتخاب و رأی مردم برخاسته از سنجش، پایش و از روی بصیرت و آگاهی باشد و یا اینکه از دل جناح بازی، باندبازی‌ها و قومیت گرایی و بدون شناخت بر آمده باشد.

انتخابات گیلان در پیچ و خم تأیید صلاحیت‌ها

انتخابات در گیلان همانند سایر استان‌ها مسیر هیجانی و داغی در را دل این زمستان سرد طی می‌کند و این حرارت و داغی تا ۱۱ اسفند به اوج خود خواهد رسید.

تازه نمایی تأیید صلاحیت‌ها، بروز رسانی و افزایش تعداد داوطلبین نمایندگی مجلس در حوزه‌های انتخابیه و ورود افراد جدید و چهره‌ها از رقابتی شدن فضای انتخابات در گیلان حکایت می‌کند.

به گفته مسؤولان ستاد انتخابات گیلان با اضافه شدن ۲۴ تأیید صلاحیت شده دیگر تعداد کاندیداهای نمایندگی مجلس در گیلان به ۴۴۳ نفر رسید و تاکنون تعداد پنج نفر برای خبرگان رهبری تأیید صلاحیت شدند.

رشت معطل چندین فرهنگ سرا

«محمد پورجعفری» یکی از فعالان هنری گیلان در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: نقش انتخابات در حوزه تعالی بخشی فرهنگ و هنر بسیار مؤثر است.

وی با تاکید بر لزوم واکاوی دامنه اثرگذاری مجمع نمایندگان گیلان در ادوار مختلف در حوزه فرهنگ و هنر افزود: باید به گذشته برگردیم و عملکرد نمایندگان را در حوزه فرهنگ و هنر مورد ارزیابی قرار دهیم؛ این‌طور که معلوم است نمی‌توان عملکرد مؤثری از آنها در این بخش پیدا کرد که دوای درد هنرمندان شده باشد.

این فعال حوزه هنرهای نمایشی با بیان اینکه رشت نیازمند چندین فرهنگ سرای فعال است، گفت: راه اندازی فرهنگسرا در گیلان و رشت نیازمند بودجه کلان است که می‌طلبد مجمع نمایندگان برای تقویت بودجه فرهنگی استان تلاش بیشتری داشته باشند.

پور جعفری با بیان اینکه نمایندگان گیلان باید دغدغه هنری داشته باشند، اضافه کرد: ریشه حل مشکلات و چالش‌های اجتماعی در جامعه را باید در فرهنگ جست و جو کرده مقوله‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود.

وی با اشاره به شعارزدگی افراد در ایام انتخابات افزود: بسیاری از کاندیداها با شعار فرهنگی وارد بهارستان می‌شود و وقتی هم به کرسی مجلس تکیه زدند همه چیز را فراموش می‌کنند.

مردم به برنامه و کارنامه رأی دهند

این فعال هنری گیلان با بیان اینکه آگاهی بخشی و تبیین از مسیر «فرهنگ» می‌گذرد، گفت: فرهنگ پیش نیاز حل مشکلات سایر بخش‌ها در جامعه است.

پور جعفری با بیان اینکه نامزدهای انتخاباتی باید برنامه‌هایشان را ارائه دهند، اضافه کرد: مردم به ویژه جامعه هنری به برنامه و کارنامه رأی دهند و دل خوش به شعارهای نمایشی نکنند.

وی با بیان اینکه نمایندگان گیلان نگاه زیرساختی به فرهنگ ندارند، افزود: نمایندگان مجلس دنبال اجرای برنامه‌های روتین هستند و انجام کارهای زیربنایی و زیرساختی در مرحله آخر قرار دارد.

این فعال هنری گیلان با بیان اینکه انجام کارهای زیربنایی مطالبه جدی هنرمندان است، گفت: محلات آسیب پذیر گیلان اساساً فاقد پایگاه‌های فرهنگی و هنری هستند و همین مساله ناهنجاری‌ها را تشدید می‌کند.

پور جعفری با بیان اینکه جامعه هنری گیلان مطالبه گر نیستند، اضافه کرد: مطالبه از نمایندگان نه فقط در ایام انتخابات بلکه در طول سال باید صورت گیرد.

وی با بیان اینکه شورانگیزی در انتخابات با کمک اهالی هنر رقم می‌خورد، افزود: هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر به ویژه چهره‌های این حوزه نقش پر رنگی در تقویت مشارکت در انتخابات دارند.

این فعال هنری گیلان قانونگذاری و نظارت را دو وظیفه مهم نماینده برشمرد و بیان کرد: ترسیم قانونی مؤثر در راستای حل مشکلات هنرمندان بسیار مهم است.

اقتدار سیاسی در سایه مشارکت مردم

«امیرحسین برزو» یکی از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای گیلان در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: حضور پرشور مردم در انتخابات مشت محکمی بر یاوه گویی های دشمنان است و در این راستا نقش هنرمندان و اصحاب رسانه بسیار مهم و اثربخش است.

وی با بیان اینکه میزان مشارکت مردم اقتدار سیاسی کشور را ارتقا می‌دهد، افزود: بصیرت شناسی و مشارکت و دعوت همدیگر برای حضور حماسی در پای صندوق‌های رأی بسیار مهم است.

این دانشجوی گیلانی با بیان اینکه مشارکت در رویداد سیاسی انتخابات در سایر بخش‌ها هم تأثیر می‌گذارد، گفت: انتخابات یک مساله چند وجهی است که ابعاد آن در سرنوشت مر دم تأثیر مستقیم دارد.

برزو با اشاره به شیطنت‌ها و کینه ورزی های دشمن علیه نظام اسلامی بیان کرد: دشمن از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی تاکنون دنبال تضعیف نظام و تحریم انتخابات بوده اما هر سال با پاسخ دندان شکن مردم موجه شده است.

وی با اشاره به شور و هیجان انتخاباتی در گیلان افزود: شور و هیجان مردم گیلان نشان دهنده بالا بودن بینش سیاسی مردمان گیل و دیلم است.

«شناخت» محور و ملاک انتخاب افراد قرار گیرد

این فعال فرهنگی و رسانه‌ای با بیان اینکه «شناخت» محور و ملاک انتخاب افراد قرار گیرد، گفت: توجه به برنامه‌ها و عملکردهای افراد و نامزدها انتخاب را برای افراد تسهیل می بخشد.

برزو با تاکید بر لزوم تقویت بصیرت سیاسی در جامعه بیان کرد: همایش‌های بصیرتی و آگاهی بخشی در گیلان بیشتر شود.

وی با تاکید بر شناخت درست و اصولی نامزدهای انتخاباتی افزود: انتخاب درست و آگاهانه از روی شناخت درست به دست می‌آید.

این فعال فرهنگی و رسانه‌ای با بیان اینکه حضور در پای صندوق‌های رأی یک کفه ترازو است، گفت: انتخاب اصلح و دور از هر گونه فامیل بازی، جناح بازی و حزب گرایی طرف دیگر این ترازو قرار دارد.

گیلان مهیای انتخابات

«اسدالله عباسی» استاندار گیلان هم که تمام ظرفیت‌ها را برای برگزاری انتخاباتی باشکوه، امن و سالم در استان بسیج کرده است در گفت وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: گیلان از همه لحاظ آماده برگزاری انتخاباتی حماسی، امن همراه با سلامت است.

وی با بیان اینکه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گیلان دور از انتظار نیست، افزود: مردم گیلان دلبسته و متعهد به انقلاب اسلامی و آرمان‌های امامین انقلاب هستند و از این رو در انتخابات ۱۱ اسفند حضوری حماسی خواهند داشت.

استاندار گیلان با اشاره به دستاوردها و اقتدار نظام اسلامی در بخش‌های مختلف بیان کرد: دوام و قوام انقلاب اسلامی با حضور حماسی مردم شکل گرفته است.

عباسی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بر پایه مردم سالاری دینی بنا شده است، گفت: برپایی انتخابات آزاد و سالم نمونه کوچکی از مردم سالاری دینی این انقلاب است.

وی با بیان اینکه دشمن برای کاهش مشارکت مردم در انتخابات پیش رو برنامه ریزی کرده است، افزود: حضور آگاهانه مردم در انتخابات دشمن را مأیوس تر از همیشه سر جایش خواهد نشاند.

بیمه‌ای به نام مشارکت

استاندار گیلان با بیان اینکه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نظام را بیمه می‌کند، گفت: تأثیر آرای مردم در زندگی اجتماعی و فردی باید مورد تبیین و واکاوی قرار گیرد تا مردم بدانند که هر رأی آنها چه تأثیر مهمی در جامعه دارد.

عباسی با تاکید بر لزوم انتخاب اصلح از سوی مردم بیان کرد: انتخاب اصلح در انتخابات کلید حل بسیاری زا مشکلات است.

وی با اشاره به جایگاه مهم مجلس شورای اسلامی و انتخابات نمایندگان کارآمد افزود: مردم باید با شناخت و آگاهانه نمایندگان شایسته را راهی مجلس شورای اسلامی کنند.

  • منبع خبر : mehrnews.com/x345yv